sobota, 17. leden 2009

Benjamin Britten - Billy Budd

Napsal(a) 

Benjamin Britten - Billy Budd Benjamin Britten - Billy Budd

Peter Pears - tenor, Peter Glossop - baryton, Michael Langdon - baryton, Ambrosian Opera Chorus, London Symphony Orchestra, Charles Mackerras. Režie: Basil Coleman. Text: A, N, F. Nahráno: 9/1966 BBC Television's Studio. Vydáno: 1996. TT: 158:00. Obraz. formát: NTSC. Zvuk. formát: LPCM Mono. 1 DVD Decca 074 3256 DH (Universal Music).

Brittenova opera Billy Budd byla napsána roku 1951, ale ve své původní podobě se neprosadila. Britten ji tedy roku 1960 podstatně zkrátil pro rozhlas, a roku 1964 byla tato verze uvedena scénicky. Brzy na to se o ni začala zajímat i televize. Předložený televizní snímek je z roku 1966, roli kapitána Vereho ztělesnil - stejně jako při premiéře první verze opery - Peter Pears . Inscenace je černobílá a snad i tím pro nás, přesycené počítačovými kouzly a barevnými efekty dnešní filmové techniky, efektnější. Záběry ze stísněného podpalubí vyvolávají předtuchu čehosi tragického, detailní záběry na tváře přesvědčivě hrajících námořníků a nenásilně choreografované masové scény jsou milým zjištěním, že i s tak jednoduchými prostředky lze dosáhnout cíle (režie Basil Coleman ). Zdar ovšem spočívá už v díle samém. Brittenovy "mořské" opery se dobře inscenují na jevišti, a neméně dobře se hodí pro filmové plátno. Billy Budd je čistě mužská opera, hudebně patří k Brittenovým vrcholům (stačí jen zmínit píseň námořníků Blow her away , v níž přímo cítíme houpání mořských vln a nárazy větru) - dirigentem je ostatně Charles Mackerras . Všechny, i drobné epizodní role jsou vhodně typově obsazeny, výkony jsou herecky přirozené a pěvecky jisté; za všechny je vedle Pearse třeba zmínit alespoň Petera Glossopa v titulní roli a Michaela Langdona jako Claggarta. Operu Billy Budd rozhodně stojí za to poznat, a v tomto filmovém zpracování tím spíše. Jeho uvedení na trh se také stalo nečekaně vzpomínkou na Petera Glossopa, který zemřel 7. září 2008 ve věku osmdesáti let.

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.