pátek, 6. květen 2005

Béla Bartók: Sonáta pro housle a klavír č. 1, Sonáta pro housle a klavír č. 2, Sonáta pro sólové housle

Napsal(a) 

booklet booklet
Christian Tetzlaff - housle, Leif Ove Andsnes - klavír. Produkce: Tony Harrison. Text: A, N, F. Nahráno: 1/2003 Cologne. Vydáno: 2004. TT: 78:43. DDD 1 CD Virgin Classics 7243 5 45668 2 (EMI).

Všechny tři houslové sonáty Bély Bartóka, které přináší toto CD, představují interpretačně nezvykle obtížné skladby. Jejich náročnost vyplývá z vysoké úrovně interpretů, pro něž byly původně zamýšleny. První a druhou sonátu pro housle a klavír (1921 a 1922) zkomponoval Bartók pro maďarskou houslovou virtuózku Jelly Aranyi a pro sebe. Dodejme, že Bartók byl v době jejich vzniku činný nejen v oblasti kompozice a etnomuzikologie, ale že také vyučoval na budapešťské akademii klavír a příležitostně sám podnikal koncertní cesty do zahraničí. Sonátu pro sólové housle (1944) napsal Bartók rok před svou smrtí na objednávku fenomenálního houslisty Yehudi Menuhina. Houslista Christian Tetzlaff a klavírista Leif Ove Andsnes jsou ideálními interprety těchto náročných skladeb. Oba vystupují též jako výborní sóloví hráči, vyznačující se samozřejmou a jistou technikou a širokým rejstříkem barev. Na této nahrávce upoutá jejich vynikající souhra, díky níž se zdánlivě velmi nezávislé party klavíru a houslí spojují v nedílný celek, vedený jedinou myšlenkou. Oba interpreti mají velký smysl pro detail, který však vždy nalézá svoje opodstatnění v dobře vystavěném celku. Podání všech tří skladeb je nesmírně citlivé a expresivní, s četnými agogickými změnami a zlomy, nikdy však neupadá do nepatřičně romantického sentimentu. Zvlášť působivě vyznívají oběma hráčům pianissimové mysteriózní plochy. V sólové sonátě ještě navíc vyniká silné polyfonické myšlení houslisty. Myslím, že tato nahrávka potěší nejen příznivce hudby 20. století, ale také všechny milovníky dobré komorní hudby.

Vydavatel: Virgin Classics/EMI

Stopáž: 78:43

Body: 5 z 6

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.