středa, 13. červenec 2005

Bedřich Smetana - Great Hits

Napsal(a) 

Má vlast (Vltava), Našim děvám, Venkovanka, Prodaná nevěsta (Předehra, Polka, Furiant, Skočná), Triumfální symfonie (Scherzo), Libuše (Předehra)

Česká filharmonie, Pražský symfonický orchestr, Orchestr Národního divadla v Praze, dirigenti: Jiří Bělohlávek, Zdeněk Košler, Vladimír Válek. Nahráno: 1981 - 1994. Vydáno: 2005 (kompilace). TT: 70:55. DDD. 1 CD Supraphon SU 3850-2.

Kompilace tvořená známými skladbami našeho národního klasika vyšla ve vhodnou dobu před Pražským jarem a není určena jen cizincům, pro něž je klíčem k české hudbě Vltava . Potěší jistě i tuzemské zájemce o letmý průřez Smetanovým odkazem. Je dobře, že producent zvolil Vltavu v podání Jiřího Bělohlávka a České filharmonie z provedení Mé vlasti v březnu 1990. Tedy jako připomínku vzrušené doby po převratu. Obě polky sedí Vladimíru Válkovi jako ulité a pro Zdeňka Košlera se stala Smetanova operní tvorba páteří jeho divadelní činnosti. Tracklisting není doplněn o sleeve note, což u Best of tohoto typu a určité cenové kategorie není nezbytné, i když by to posluchače potěšilo.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 70:55

Nahráli: Česká filharmonie, Pražský symfonický orchestr, Orchestr Národního divadla v Praze, dirigenti: Jiří Bělohlávek, Zdeněk Košler, Vladimír Válek

Body: 3 z 6

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.