úterý, 25. listopad 2003

Bedřich Smetana: Čertova stěna

Napsal(a) 

booklet booklet
O Smetanově Čertově stěně se u nás poslední dobou více mluvilo v souvislosti se zajímavě řešenou inscenací Davida Pountneyho v Národním divadle. Pěvecky to ovšem nebyla až na výjimky žádná velká sláva, a tak nezbývá než vracet se do minulosti a ujistit se, co je měkké tvoření tónu, volně a klenutě vedená "smetanovská kantiléna", jakož i charakterizační umění. To všechno umožňuje kompletní nahrávka Čertovy stěny, kterou Supraphon poprvé vydal na CD v polovině 90. let. Ze svého archivu vybral tehdy historický snímek, který natočil dirigent Zdeněk Chalabala roku 1960. Nyní vychází tento komplet ještě jednou, ovšem s novým přebalem a především zvukově dále vylepšený. Co tedy dodat? Že pod taktovkou Zdeňka Chalabaly se patetická šíře, melancholické rozpoložení a vitalita spojují v jeden bohatý a dramatický zvukový obraz. Že pro pěvecké obsazení se nabízejí výrazy jako ušlechtilost a krása. Je tu především sametový baryton Václava Bednáře (Vok Vítkovic), zářivý impozantní tenor Ivo Žídka (Jarek), jiskřivé a svěží soprány Libuše Domanínské (Katuška) a Milady Šubrtové (Hedvika), jakož i kultivovaný alt Ivany Mixové coby Záviše. A také výrazné komicko-charakterní portréty: poustevník Beneš v podání Karla Bermana a hradní Michálek tenoristy Antonína Votavy (dnes ne tolik známý jako Beno Blachut), jenž si svého partu plnou měrou užívá. Musím ale přiznat, že největší dojem na mne stejně dělá jediný zpěvák, který do krásy a tepla vnáší jiný, a to zneklidňující a temný tón - ostatně jak se na Raracha sluší - a to je basbarytonista Ladislav Mráz , tento předčasně zesnulý fenomén české opery.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 74:38 + 62:26

Nahráli: Václav Bednář, Ivana Mixová, Ivo Žídek, Milada Šubrtová, Antonín Votava, Libuše Domanínská, Karel Berman, Ladislav Mráz, sbor Národního divadla, sbormistr Milan Malý, orchestr Národního divadla, dirigent Zdeněk Chalabala

Body: 5 z 6

Věra Drápelová

Vystudovala fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. Je editorkou rubrik Kultura, Názory a Rozhovor v redakci MF Dnes. Autorsky se věnuje klasické hudbě a opeře.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.