neděle, 17. březen 2002

Bedřich Smetana: Bagatelles et impromptus, Črty op. 4 a 5, Sny

Napsal(a) 

booklet booklet
Po Smetanových polkách a Českých tancích pokračuje Petr Jiříkovský v kompletní nahrávce skladatelova klavírního díla čtyřmi programními cykly. Bagatelly et impromptus napsal zamilovaný dvacetiletý Smetana pro Katynku Kolářovou v roce 1844, dvě řady Črt vyšly tiskem poprvé v roce 1858, vznikly však o řadu let dříve, Sny pocházejí z roku 1875, z období vrcholících prací na cyklu Má vlast. Jednotlivé skladby prvních tří cyklů svým rozsahem jen málokdy překročí dvě stránky a řada z nich je technicky přístupná už středně zkušeným klavíristům. Vzpomínka a Přívětivá krajina patří k nejhranějším Smetanovým klavírním skladbám vůbec, neméně oblíbená je však i Scherzo-polka , jejíž nástrojová sazba je už vysloveně virtuózní. Přestože v těchto raných Smetanových "drobnostech" cítíme vliv Schumannův či Chopinův, je jejich hudební řeč nezřídka značně osobitá a nekonvenční. Petr Jiříkovský k nim přistupuje sympatickým způsobem a jeho podání je upřímné v nejlepším slova smyslu. Pracuje velmi decentně s agogikou a jeho rubata jsou tak citlivá, že je mnohdy téměř nevnímáme (jedinou a naprosto pochopitelnou výjimkou je Pohádka s dramatičtějším tempovým průběhem), odlehčuje výraz úhozově (půvabné staccatové trio Scherzo-polky) i dynamikou (efektní pianissimo v závěru Lásky ), takže skladby skutečně působí bezprostředně jako lehce nahozené akvarely ve skicáři. Oproti schumannovsko-chopinovské intimitě raných Smetanových cyklů mají Sny efektní a rozevlátou lisztovskou fakturou. Petr Jiříkovský je technicky výborně vybaven a Sny přednáší nesmírně barvitě a plasticky. Navíc se mu podařilo celý cyklus výrazově propojit a podat jej jako jednotný a dokonale vygradovaný celek. Tady už se o nejedná o skici, ale o velké malby olejem, odrážející svět českého romantismu v rozsahu a intenzitě, jaká je v naší klavírní literatuře opravdu mimořádná.

Vydavatel: Studio Matouš

Stopáž: 61:32

Nahráli: Petr Jiříkovský - klavír

Body: 5 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.