neděle, 27. březen 2005

Beatiful Viola

Napsal(a) 

booklet booklet
Jan Pěruška - viola, František Kůda - klavír. Produkce: John W. Nomis. Text: Č, A. Nahráno: 2001, 2002. TT: 64:33. DDD. 1 CD Artesmon AS 710 - 2. Při pohledu na tuto dvojici kompaktních disků se člověku možná nejdřív vybaví nějaký ten vtip o violistech, záhy ale musí změnit názor. Temnější a komorní zvuk violy si posluchače získává postupně a Jan Pěruška , člen skvělého Stamicova kvarteta, tu představí svůj nástroj z mnoha stran. Provedení se nesnaží o virtuózní lesk, ale vyznačuje se velkým smyslem pro styl a decentním výrazem. František Kůda doprovází měkce a je v něm něco z krásné muzikálnosti a noblesy, kterou měl Josef Hála. Šostakovičova Sonáta pro violu a klavír tu působí spíše klasicky než modernisticky a zní možná až příliš učesaně. Zato úprava šesti kusů z baletu Romeo a Julie pro violu a klavír ukazuje, že tato Prokofjevova skladba má svůj půvab snad ve všech podobách. Chačaturjanova Sonáta - píseň pro violu bude pro leckoho příjemným objevem. Druhé CD obsahuje neobarokní Suitu g moll pro violu , zpěvnou Schubertovu Sonátu a moll "Arpeggione" a jemně barevné Pohádky pro violu a klavír Roberta Schumanna, zajímavou Elegii Henriho Vieuxtempse a Reverii Henryka Wieniawského. Schází mi tu některá z violových kompozic Paula Hindemitha, který je ve 20. století klasikem tohoto nástroje. Nejvíc výtek tentokrát patří bookletu: úplně v něm chybí stopáže, průvodní texty zůstávají jen u stručných slovníkových životopisů, výtvarná stránka nestojí za řeč. K tomuto projektu by se mnohem víc hodily texty například o viole jako nástroji nebo o konkrétních skladbách. Je to škoda, protože kvalita nahrávek by si lepší výpravu zasloužila.

Stopáž: 64:33

Nahráli: Jan Pěruška - viola, František Kůda - klavír

Body: 4 z 6

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Více z této kategorie: « Russian Viola The Americans »

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.