sobota, 31. červenec 2004

Arturo Toscanini: The Maestro

Napsal(a) 

booklet booklet
Produkce: Peter Rosen. Vydáno: 2004. Text: A, D, F. 1 DVD (+ CD) RCA Red Seal 82876 58242 9 (BMG).

Éra Artura Toscaniniho je stejně mediálně proslulá jako éra Herberta von Karajana. Toscaniniho portrét sice není nestranný (supervizorem je dirigentův vnuk Walfredo Toscanini), ale je dojemný a nabízí řadu informací a pro českého diváka neznámých záběrů. Komentujících vstupů se ujal dirigent James Levine , šéf newyorské Metropolitní opery, kde kdysi slavil úspěchy i Toscanini.

Jeho život je připomenut plasticky, velmi živě včetně vzpomínek bývalých hráčů NBC Symphony Orchestra , barytonisty Roberta Merrilla , jeho vnuka a prostor dostala i původem česká pěvkyně Jarmila Novotná . Tvůrci dokumentu nezapomněli na Toscaniniho antifašismus, přátelství s nejlepšími hudebníky jeho doby a zásluhy při rozvoji gramofonového průmyslu a rozhlasového vysílání. DVD má navíc zvukový bonus. Na cédéčku s NBC Symphony Orchestra jsou ukázky z Beethovenovy 5. a 1. symfonie , Verdiho Nabucca a Síly osudu , Brahmsovy 1. a 2. symfonie , Rossiniho Lazebníka sevillského a Wagnerovy Valkýry .

Vydavatel: BMG

EAN: 0724357000628

Body: 5 z 6

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.