čtvrtek, 22. květen 2003

Antonio Vivaldi: Gloria RV 589, Dixit Dominus RV 594, Magnificat RV 610

Napsal(a) 

booklet booklet
Známé Gloria RV 589 Antonia Vivaldiho je možno označit vzhledem k jeho popularitě za Čtvero ročních dob mezi skladatelovými duchovními skladbami a jistě není nutno tuto kompozici blíže představovat. Z pochopitelných důvodů na nás právě její název křičí velkými žlutými písmeny z obalu recenzované nahrávky, zatímco názvy dalších dvou duchovních skladeb téhož skladatele se krčí níže. Magnificat RV 610 a především velkolepé dvojsborové zhudebnění žalmu Dixit Dominus RV 594 však nesporně patří k nejkrásnější Vivaldiho církevní hudbě komponované pro velké obsazení. Pouze mužskými hlasy obsazený Choir of King's College se zhostil interpretačně poměrně náročných děl skvěle, s velkou disciplínou a pozoruhodnou vyrovnaností jednotlivých hlasů; na první poslech jsem dokonce až poněkud postrádal tu jemnou syrovost typickou pro chlapecké soprány. Ze spolehlivě zpívajících sólistů je třeba jmenovat zejména kontratenoristu Michaela Chance a sopranistku Sarah Fox , s níž se na třech duetech vyrovnaně podílí Deborah Norman . Dirigent Stephen Cleobury dává sólistům dostatek volného prostoru, což je patrné při srovnání se starší, avšak nedávno vydanou Gardinerovou nahrávkou Vivaldiho Gloria. Zatímco pro Gardinera je celý ansámbl jediným nástrojem, který je pečlivě a vyváženě rozezníván (příznačné je, že sóla zde zpívají sboristé), Cleobury kontroluje sbor a orchestr, zatímco sólisté jsou skutečnými sólisty a stojí do jisté míry mimo. Rovněž tempa volí Cleobury ve srovnání s Gardinerem poněkud uměřenější, což v tomto případě pokládám za přínos. Cleoburyho interpretaci je možno označit v nejlepším slova smyslu za spolehlivou a tradiční, jedná se o skutečně dobře odvedenou duchovní hudbu. Vůbec pak nepřekvapí, že milý "autentický" paradox - na nějž upozornil recenzent Gramophone - vyplývající ze skutečnosti, že anglický chlapecký sbor zpívá skladby původně komponované (kromě Dixit Dominus) pro sbor výhradně dívčí, nechává Stephena Cleoburyho zcela chladným.

Vydavatel: EMI Classics / EMI Czech Republic

Stopáž: 68:15

Nahráli: Sarah Fox, Deborah Norman - soprán, Michael Chance - kontratenor, James Gilchrist - tenor, Jonathan Lemalu - bas, Choir of King's College, Cambridge, The Academy of Ancient Music, Stephen Cleobury

Body: 5 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.