sobota, 29. leden 2005

Antonín Dvořák: Symfonie č. 6 op. 60 Zlatý kolovrat op. 109

Napsal(a) 

booklet booklet
Česká filharmonie, Sir Charles Mackerras . Produkce: Petr Vít. Text: A, N, F, Č. Nahráno: live, 17.- 18. 10. 2002, 14. 6. 2001, Rudolfinum Praha. Vydáno: 2004. TT: 70:05. DDD. 1 CD. Supraphon SU 3771-2 031. Zdá se, že nahrávek děl Antonína Dvořáka není nikdy dost a producenti a dramaturgové nepodstupují příliš velké riziko, když vstupují do konkurence se stále novými snímky. Tento nabízí méně známou Šestou symfonii v podání, jaké vytváří šťastné tvůrčí spojení umění Charlese Mackerrase a našich Filharmoniků , a ze všech Dvořákových symfonických básní za nejproblematičtější považovaný Zlatý kolovrat . Jaroslav Holeček se v průvodním textu nesnaží Dvořákovu koncepci skladby podle literární předlohy hájit, otevřeně poukazuje na výtky, jichž se Dvořákovým symfonickým básním a mezi nimi především Zlatému kolovratu dostávalo. Skladbu ve všech směrech obhájili sami interpreti snímku. Sir Mackerras pochopitelně Erbenovu předlohu zná, ví však také dobře, že tyto Dvořákovy skladby přijímá bez problémů i zahraniční posluchač, který neměl Erbenovu Kytici za povinnou školní četbu. Nespekuluje, ale nechává Filharmoniky hrát Dvořákovy melodie a rytmy, a to stačí. Nahrávka je další vizitkou Mackerrasova porozumění pro českou hudbu a jeho souznění s českým orchestrem.

Stopáž: 70:05

Nahráli: Česká filharmonie, Sir Charles Mackerras

Body: 4 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.