pátek, 7. únor 2003

Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet Es dur op. 51 "Slovanský", Smyčcový kvartet F dur op. 96 "Americký"

Napsal(a) 

booklet booklet
Nabízená nahrávka dvou pravděpodobně nejznámějších smyčcových kvartetů od Antonína Dvořáka vpravdě vyniká originalitou. Její interpreti - Antiquarius Quartet Praga - jsou výjimeční především proto, že se snaží o maximální dobovou stylovost, a to nejen po stránce ladění, autentických ozdob a notových předloh, ale také pokud jde o samotné hudební nástroje. Cellista Petr Hejný hraje na originál nástroje italské provenience dokonce z roku 1581. Nástroje ostatních hráčů pak pocházejí z poslední čtvrtiny 18. století. Podle prvního houslisty Václava Návrata se na takovéto historické instrumenty s raně romantickými smyčci za Dvořákova života prokazatelně mohlo hrát. Je pravda, že oproti našim zvyklostem působí nástrojové obsazení zvláště v kvartetu op. 51 poněkud "skřípavějším" dojmem. Ten je způsoben především použitím střevových strun, které neumožňují hráčům dosažení takové jasnosti a průzračnosti tónu jako struny kovové. Nicméně toto je pouze malá daň za autentický zážitek a navíc jejich interpreti své nástroje ovládají tak dokonale, že se z nahrávky okamžitě stává mimořádně zajímavý záznam, přitahující svou originalitou. Kvarteto hraje ukázněně a přitom s plným nasazením, které však nemá nic společného s bezradným forzírováním. Antiquarius Quartet Praga se vyrovnal v obou případech s Dvořákovým dílem znamenitě, i když v případě op. 96 bych hovořila dokonce o vynikajícím výsledku jejich pojetí. Cítíme z něj nejen naprosto zřejmou profesionalitu, ale zároveň často postrádaný, naprosto spontánní muzikální projev všech zúčastěných hráčů. Kupříkladu závěr druhé věty působí, jako by zazníval z jiného světa.

Ve srovnání s jinými nahrávkami pořízenými interprety na současné nástroje, například Panochovým nebo Wihanovým kvartetem, cítíme především akustický rozdíl způsobený rezonancí nástrojů. Zde předkládaná nahrávka svědčí o dokonalosti provedení mimo jiné hlavně proto, že v "sušším" vyznění starých nástrojů se neztratí ani sebemenší nedokonalost. A takové v nahrávce Antiquaria Quartetu věru neuslyšíme.

Vydavatel: Arta / 2HP Production

Stopáž: 58:51

Nahráli: Antiquarius Quartet Praga: Václav Návrat - 1. housle, Simona Tydlitátová - 2. housle, Ivo Anýž - viola, Petr Hejný - violoncello

Body: 5 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.