sobota, 17. srpen 2002

Antonín Dvořák,Petr Iljič Čajkovskij: Koncert pro violoncello h moll op. 104Variace na rokokové téma

Napsal(a) 

booklet booklet
Vydat se na přesycený trh s nahrávkou takových repertoárových děl, jako je Dvořákův Violoncellový koncert a Čajkovského "rokokovky", představuje značný hazard. Snímek zaštiťuje sice jméno dirigenta Marisse Jansonse , přesto se domnívám, že v konkurenci bezpočtu nahrávek těchto violoncellových evergreenů je to trochu málo. Booklet je vybaven nejzákladnějšími informacemi o obou dílech, o sólistovi Trulsi Młrkovi se nedozvíme nic, nedoporučuje jej ani nepovedený portrét na přebalu, který je ovšem naštěstí přikryt vkusnou (velmi nenápadnou) obálkou. Je to škoda, protože Truls Młrk hraje obě díla dobře, jeho výkon je technicky jistý, slovanský repertoár je mu zjevně blízký a filharmonici z Osla jej spolehlivě doprovázejí. Ve světě, kde ovšem více znamená reklama než kvalitní výkon, budou mít nejspíš těžkou pozici. Pro nás může být potěšující zájem norských hudebníků o českou hudbu, i když právě touto skladbou Dvořák už od premiéry nepatří jen Čechům.

Vydavatel: Monitor-EMI

Stopáž: 58:09

Nahráli: Truls Mork - violoncello, Oslo Philharmonic Orchestra, Mariss Jansons

Body: 4 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.