čtvrtek, 24. červen 2004

Antonín Dvořák, Bedřich Smetana: Symfonie č. 9 e moll "Z Nového světa", Má vlast - Vltava

Napsal(a) 

booklet booklet
Pražské klavírní duo úspěšně pokračuje v mapování čtyřruční klavírní literatury, tentokrát přišla na řadu slavná česká díla přenesená do této podoby přímo skladateli. Dvořákova Symfonie č. 9 e moll a Smetanova Vltava zní v de-instrumentované podobě přesvědčivě klavírně, i když orchestrální zvuk si při jejím poslechu lze už jen těžko odmyslet. Manželé Hršelovi se snaží dílům vdechnout v odlišných zvukových podmínkách jakoby nový život, což se jim většinou daří velice dobře, technické zvládnutí partů, interprety nijak nešetřících, je u této dvojice samozřejmostí. Zvlášť zdařilé je vystavění jednotlivých vět a vášnivě rozbouřené plochy. Jediným rušivým momentem je občas nepříjemně znějící horní rejstřík nástroje. Doufejme, že na příští nahrávce už se budeme moci nechat unášet klavírním zvukem bez těchto přeryvů.

Vydavatel: Praga Digitals / Classic

Stopáž: 53:32

Nahráli: Pražské klavírní duo: Zdeňka a Martin Hršelovi - klavír

Body: 4 z 6

Dina Šnejdarová

Hudbě se věnuje přibližně od svých pěti let. Postupně prošla školením klavír-varhany-cembalo-dirigování-liturgická praxe-základy zpěvu a muzikologie (FF UK), souběžně s tím se řadu let věnovala klasickému baletu pod vedením nezapomenutelné Dagmar Špryslové a krátce též scénickému tanci (Vysokoškolský umělecký soubor, dnes Taneční centrum Praha). Její „hudební mámou“ se stala pedagožka Alena Kuklová, rodačka z Poličky, díky níž neztratila radost z hudby a přibližně v devíti letech objevila tvorbu 20. století, zejména Bohuslava Martinů a Bély Bartóka. Za průnik do hudebně-analytického myšlení vděčí varhanici Miroslavě Svobodové, za překonání obav z improvizace Jitce Chaloupkové (Konzervatoř České Budějovice). V muzikologii se soustředila na hudbu starších období. Pracovala jako zástupkyně šéfredaktora Harmonie, spolupracovnice ČRo Vltava, editorka koncertních programů FOK, knihovnice Hudebního oddělení NK ČR. V současné době se věnuje vzdělávání svých dvou dcer a hudební publicistice (Harmonie, Czech Music Quaterly, FOK, Česká filharmonie, Pražské jaro), provozuje též autorský Dinin nevyvážený blog (dinasnejdar.blogspot.cz). Jejím nej- autorem je již od dětství Johann Sebastian Bach.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.