pondělí, 11. listopad 2002

Anton Brukner / Franz Schubert: Symfonie č. 1-9 / Symfonie č. 1-9

Napsal(a) 

booklet booklet
RCA Victor vydává záslužnou "Günter Wand Edition", která obsahuje kompletní nahrávky symfonií Beethovenových (5 CD), Schubertových (5 CD, připojena je předehra Rosamunda ), Brahmsových (2 CD) a Brucknerových (9 CD). Mimořádné Wandovy výkony s orchestry, s nimiž léta pracoval - Orchestr Severoněmeckého rozhlasu a Orchestr Kolínského rozhlasu - jsou zároveň pomníky symfonie 19. století. Snímky budou sloužit těm, kteří mají prostě rádi symfonickou tvorbu i těm, kteří se z ní budou učit o umění velkých skladatelů i velkých interpretů. Nejsou to snímky do walkmanů na cestách nebo kulisa k práci. Jsou to vznešené výlety do velkých výtvorů lidského ducha. V kompletech jsou digitálně upravené nahrávky ze sedmdesátých a osmdesátých let, z "druhé kariéry" "rozeného bruckneriána", jehož beethovenský komplet byl kritikou označen za "nejlepší vůbec", brahmsovský za "nezapomenutelný", schubertovský za "vznešený". Obdivuhodné počiny dirigenta na prahu osmdesátky vzbuzovaly a vzbuzují respekt i oprávněný obdiv. Pokud jde o životopis a umělecký profil Güntera Wanda, poukazujeme k článku v HARMONII 4/2002, který jsme letos zemřelé legendě dirigentského umění věnovali.

Vydavatel: RCA / BMG obě desky

Nahráli: Kölner Rundfunk Sinfonie-Orchester, Günter Wand

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.