pátek, 24. duben 2009

Anna Netrebko - Souvenirs

Napsal(a) 

Anna Netrebko - Souvenirs Anna Netrebko - Souvenirs

Anna Netrebko – soprán, Elīna Garanča – mezzosoprán, Piotr Beczala – tenor, Andrew Swait – dětský soprán, Pražský filharmoncký sbor, Pražská komorní filharmonie, Emmanuel Villaume. Produkce: Ute Fesquet. Text: A, N, F. Nahráno: 3/2008, Rudolfinum, Praha. Vydáno: 2008. TT: 62:59. DDD. 1 CD Deutsche Grammophon 477 7451 (Universal Music).

Nový počin Anny Netrebko je pěvecky zajímavý. Prý je jejím nejniternějším hudebním projektem, protože obsahuje skladby, které „mají ojedinělé a důležité místo v Annině srdci a jsou spojeny se vzácnými vzpomínkami.“ Možná to není marketingová vějička, ale pravda, nicméně dramaturgicky je to album, kde více než niternost cítím kalkulaci vydavatele prodat po světě co nejvíce nosičů. Pro nás je zajímavé, že nahrávka vznikla v Praze za účasti dvou špičkových těles, jejichž výkon je navýsost profesionální. Navíc se zde mihli další Češi: skladatel Jiří Teml jako autor zdařilého aranžmá Dvořákovy písně Když mne stará matka , kterou Netrebko zpívá česky, fotograf Zdeněk Chrapek a manažeři agentury Panart, z čehož nejspíš plyne, že se za čas konečně dočkáme galakoncertu této „mediální celebrity“ v Praze. Co napsat o samotné nahrávce? Snad jenom to, že je to neuvěřitelná směs melodií, které bych si jinak vedle sebe neuměl představit. Kálmánovy či Lehárovy operetky střídá Grieg, Korsakova židovský tradicionál a tak dále. Samozřejmě že od prominentních pěveckých hvězd se očekává občas kasovní trhák, ale tady mi připadá, že producentovi spadl vkus do kapsy. Už jsem se setkal s řadou citlivěji vytvořených desek. (Viz projekty Villazóna pro EMI, Dominga a Terfela pro DG nebo Bartoli pro Deccu.) Když však pominete, co jsem teď napsal, tak samotný zpěv vás určitě přinejmenším zaujme. Některé vysoké tóny paní Netrebko nejsou sice tak úchvatné jako v jiných projektech, projev tenoristy nemůže jeho kolegům, které jsem uvedl v závorce, konkurovat, ale výrazově je deska téměř bezchybná.

Luxusní limitovaná a polygraficky špičkově provedená edice, kterou jsem měl v ruce, je plná působivých fotografií pěvkyně (a občas i modelky), obsahuje romantický plakát, několik pohlednic, které se hodí k valentinskému svátku, a dokumentační DVD s dvěma videoklipy (BarcarollaHoffmannových povídek od Offenbacha a píseň Sylvy z Kalmánovy Čardášové princezny ). Hodnocení je oceněním (pouze) interpretace, fotografa, designérské firmy Design a tiskárny, nikoliv producentů. Ti by si zasloužili podstatně jiné hodnocení. Doufám, že nahrávka Belliniho opery I Capuleti e Montecchi s Annou Netrebko, Elīnou Garančou a Josephem Callejou, která má vyjít na přelomu února a března, bude přínosnější.

Body: 4 z 6

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.