pondělí, 10. říjen 2005

Alexander-Sergei Ramírez - Odyssey

Napsal(a) 

Alexander-Sergei Ramírez: Odyssey Alexander-Sergei Ramírez: Odyssey
(Turina, Domeniconi, Koshkin,

Yocoh, Houghton, Bland, Cordero,

Lauro, Allauca, Reis, Piazzolla,

Bebey)

Alexander-Sergei Ramírez - kytara. Produkce: Christian Gansch. Text: A, N. Nahráno: 3/2003, St. Osdag-Kirche, Neustadt-Mandelsloh. Vydáno: 2004. TT: 71:09. DDD. 1 CD Deutsche Grammophon 474 208-2 (Universal Music).

Zatímco své předchozí CD Confesión věnoval Alexander-Sergei Ramírez tvorbě jediného autora - Augustína Barriose Mangoré, na svém CD Odyssey se vydal na cestu kolem světa. Výběr jeho repertoáru zahrnuje všechny obydlené kontinenty, časově je vymezen 20. stoletím. Najdeme tu jak klasiky první poloviny století (Turina, Lauro), autory, kteří se už stali klasiky doby současné či nedávno minulé (Domeniconi, Koškin, Piazzolla), tak i jména pro nás exotická (například Bebey, Reis). Ramírez pochází z Peru, a tak dal největší prostor hudbě Latinské Ameriky. Všechny skladby, které vybral, jsou posluchačsky velmi atraktivní. Ke zvukové pestrosti přispívá množství technik jako tremolo, rasgueado, pizzicato, flažolety, různé poklepy, či dokonce užití kávové lžičky k imitaci deště a zvuků džungle ve skladbě Koribeni č. 2 . Po technické stránce se Ramírez vypořádal se zvoleným repertoárem velmi dobře. Jeho výrazové pojetí však možná více, než by mu bylo milo, charakterizují fotografie v bookletu, zachycující romantické cestování po železnici. Ramírez je bohužel i interpretačně takovým cestovatelem, který z okna vlaku může zahlédnout leccos zajímavého, těžko ale může proniknout k podstatě věci. Najdeme u něho množství zajímavých míst a nemůžeme mu vytknout, že by se detaily nezabýval, přesto ale ne vždy dokáže vytvořit působivý celek. Svou hrou nám vypráví o místech, která navštívil, prostě tak, jak to zrovna přišlo; od špičkového interpreta bychom ale očekávali, že nám bude průvodcem tam, kde zná každý kámen, že dokáže každou notu zasadit přesně do služeb celku. Největší rezervy Ramírezovy interpretace vidím v práci s tempem, častými accelerandy leckdy hudební napětí spíše ruší, než vytváří. (Například Antigoni Goni dovede střídmějším užitím výrazových prostředků vytvořit ze svity Koyunbaba C. Domeniconeho mnohem působivější celek.) Ramírezova Odyssea je dobrodružná, ale nepřinesla mu (a tedy ani posluchačům) příliš hluboké zážitky; ovšem hledáte-li celkem pestrý cestopis, mohu vám toto CD doporučit.

Vydavatel: Deutsche Grammophon/Universal Music

Stopáž: 71:09

Nahráli: Alexander-Sergei Ramírez - kytara

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.