úterý, 17. únor 2004

Aaron Copland: Appalachian Spring, Sextet, Quiet City, Two Pieces for String Orchestra, Hoe Down z baletu Rodeo

Napsal(a) 

booklet booklet
Hudba Aarona Coplanda je jakýmsi synonymem americké hudby, přesto je však známé spíš Coplandovo jméno než samotná jeho hudba. Copland se pokoušel nejen svou činností skladatelskou, ale i organizační a spisovatelskou přitáhnout co nejširší publikum. Výsledkem je dílo označované jako "typicky americké" a samozřejmě spojované se slovem "moderna". Odprostíme-li se od všech těchto obecných představ a zaposloucháme se do CD s Coplandovou hudbou v podání London Festival Orchestra za řízení Rosse Poplea , můžeme si vytvořit vlastní nezatížený obraz. Nejdelším kusem na CD je Appalachian Spring , jedno z nejznámějších Coplandových děl. Dílo je baletní hudbou, komponovanou na zakázku pro choreografku Marthu Graham, která společně se skladatelem vytvořila sujet baletu. Hudebně je zjevná záměrná jednoduchost, stylizované představy amerického venkova (například zpracované písně či jazzové elementy) a přizpůsobení se choreografii. Krátká část z baletu Rodeo Hoe Down , který byl komponován pro jinou významnou americkou choreografku Agnes de Mille, nám evokuje americké kovboje, i když v podání smyčcového orchestru opět mírně stylizované. Skladba Quiet City je naproti tomu hudbou komponovanou k divadlu, má být fantazií o nočních myšlenkách rozdílných lidí v jednom městě. "Evropsky" zní nejvíce dva kusy pro smyčcový orchestr. Poněkud jinou rovinu nabízí Sextet pro smyčcové kvartet, klarinet a klavír . Sextet, nezávislý na dalších mimohudebních složkách, je ranou skladbou z roku 1923 a nabízí pohled na hudební podstatu, myšlení a techniky, z kterých pak Copland vyvinul svůj "typický" styl.

Londýnský festivalový orchestr nám zprostředkovává Coplandovou hudbu pregnantně, energicky, bez toho aby však nepostrádala špetku naivity. Celkově se skladby vyznačují i komorním charakterem a zvukem, a ten také orchestr zásadně vyzdvihuje, což je velice přijemné. Představa obřího symfonického zvuku by u této hudby již směřovala jednoznačně do Hollywoodu.

Vydavatel: Arte Nova / BMG

Stopáž: 64:30

Nahráli: London Festival Orchestra, Ross Pople

Body: 5 z 6

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.