pondělí, 28. červenec 2003

A Musical Banquet

Napsal(a) 

booklet booklet
A znovu Savall ! Tentokrát archivní snímky staré 25 let, v podání již legendárního souboru Hesperion XX . Při poslechu tohoto CD jsem vzpomínal na natáčení disku "Tance rudolfinské Prahy" s mým souborem v Rudolfinu roku 1996. Při vzpomínkách jsem si zároveň uvědomoval, že bych leccos udělal dnes jinak, zvláště dynamické a přednesové proporce bych posuzoval názorem o sedm let starším. Podobný pocit by mohl mít i Jordi Savall při poslechu jeho nově vydaných snímků, které vyšly pod souhrnným názvem "A Musical Banquet". Název vznikl jistě jako reakce na sbírku J. H. Scheina (1586-1630) Banchetto musicale (1617), která zazní v úvodu prvního CD. Následuje S. Scheidt (1587-1654) a jeho Ludi Musici (1621). Druhé CD obsahuje pokračování předešlé sbírky a z větší části Canzoni G. Gabrieliho (1555-1612) a G. Guamiho (1540-1611). Jedná se tedy o vzorové tituly své doby, jež ve své melodické půvabnosti dokreslovaly nádheru zahrad, míčoven a sálů renesančních panovníků. Ve výčtu zastoupených žánrů mi schází Intráda, která byla nedílnou součástí renesanční suity hned po Galliardě, před Currentou, jak dokumentují mnohé taneční sbírky, například J. H. Schein Venuskränzlein (1609), H. L. Hassler Lustgarten (1601), M. Praetorius Terpsichoré (1612), Ch. Demantius Conviviorum deliciae (1608) a mnohé další. Za zvuků intrád gradovala dvorská slavnost do svého vrcholu, především vstupem panovníka na scénu.

Ano, 25 let v tvůrčím zrání je dlouhá doba a jen zcela málo dobových interpretačních inspirací má to štěstí stát se nadčasovými. Domnívám se, že posuzované CD do této kategorie nepatří. Abych byl konkrétní, jedná se mi o záměrné rámování melodických frází do dynamických oblouků, které ve své "dýchavičnosti" připomínají maratonského běžce, jenž se omylem ocitl na sprintérské trati. Objektivně však dodávám, že tento jev se prosazuje ve smyčcové skupině, zatímco dechy trpí jinými manýry (krátké, akcentované tóny, jež neumožňují dát plně zaznít polyfonii), doprovázejícími hledání té správné tváře renesanční hudby. Že se jedná o hledání, svědčí nejnovější nahrávky Jordi Savalla a Hesperionu XX, realizované plně v duchu současného oproštění od všeho vyumělkovaného.

Vydavatel: Virgin Classics / EMI Czech Republic

Stopáž: 77:09 + 76:39

Nahráli: Hesperion XX, Jordi Savall

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.