pátek, 15. červenec 2016

Vlastimil Harapes hraje, zpívá a tančí životem (dál)

Napsal(a) 

Přednarozeninovým koncertem, beneficí nazvanou A tančím dál, oslavil v úterý 12. července 2016 v historické budově Státní opery Praha svou sedmdesátku jeden z nejvýznamnějších českých tanečníků – Vlastimil Harapes. Během slavnostního večera, který natáčela Česká televize, si s ním přišli zavzpomínat jeho přátelé, kamarádi a kolegové z oblasti tanečního, činoherního i operního divadla, jeho televizní, filmoví i rozhlasoví partneři a spolupracovníci včetně několika zpěvaček.

V začátku večera se ze zákulisí ozval hlas Vlastimila Harapese a teprve po chvíli, kdy nastoupily tanečnice a v podání Harapese se rozezněla píseň Jsem tu šéf, vyšlo najevo, že šlo o záměr, nikoliv nedopatření. Jako první host se ujal mikrofonu a na chvíli i moderování večera Václav Kopta, herecký kolega z Divadla Semafor, který uvedl na scénu hlavního aktéra a doprovodný orchestr Charlie Band. Příjemnou „spojkou“ večera se stala malá tanečnice Anička v bílém trikotu, sukýnce a punčoškách, která po celý večer umně, ladně a s krásným úsměvem „tančila“ mezi jevištěm a zákulisím (nosila bílé růže, které gratulanti předávali oslavenci, přinášela a odnášela mikrofony aj.).

Po usazení mistra na barové židli u improvizovaného baru na kraji jeviště, které bylo haleno do vysokých papírových horizontů, které prostřednictvím světel efektně měnily svůj design i atmosféru na jevišti, již patřily veškeré další okamžiky vstupům hostů, kteří se po odchodu Kopty vzájemně zvali na jeviště. Z hereckých kolegů přišla a vystoupila další Harapesova kolegyně z divadla, Lucie Černíková, která s oslavencem zazpívala ukázky ze společného představení Čochtanův divotvorný hrnec. Následně program oživilo vtipné taneční vystoupení baletních sólistů Michala Štípy a Ondřeje Vinkláta.Z divadelního světa se večer přesunul do světa filmu – prostřednictvím promítacího plátna si nejen diváci připomněli půvabné momenty z filmu Den pro mou lásku, na který mistr zavzpomínal po boku své poněkud odrostlejší filmové dcery Sylvy Kamenické, která mu přijela popřát. Filmové plátno následně vystřídal záznam z projektu Popelky na ledě, kterou přišla reprezentovat Hana Buštíková, která si (s oslavencem) zazpívala duet krále a královny. A to už se program přesouval do oblasti rozhlasového vysílání. Přišel Harapesův rozhlasový kolega Petr Jančařík, který si připravil přání sesumírované v jazyce tanečního názvosloví. I když závěrečný verš v mistrem upřesněném doslovném překladu vyzněl poněkud rozpačitě, originalitu a vtip mu upřít nešlo.

A opět se večer přesunul do světa filmu. Tentokrát se promítaly sekvence z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku, které nabídly ukázku Harapesova tanečního mistrovství i legendární slova Tomáše Holého (filmového Vaška) o tom, že není družný a nemá rád psy... Scénáristku a režisérku filmu Marii Poledňákovou zastoupila Zora Ula Keslerová, která předala vzkaz, že se režisérka omlouvá a napravuje obsah repliky v pozitivní hodnocení obou vlastností. Nepříliš šťastný vstup se podařil Gabriele Vránové s dlouhou básní Jaroslava Seiferta, ale následně ji na jevišti vystřídala ukázka ze Starců na chmelu v podání Martina France a především vynikající Leony Machálkové, která to na jevišti doslova rozjela (pěvecky i tanečně). Příjemným vstupem přispěl i hlasový imitátor Petr Martinák, který „předvedl přání“ Vlasty Buriana, Zdeňka Srstky, Václava Klause či Miloše Zemana, u kterých se ke konci oslavenec zmítal smíchy. Po komornějším přeladění prostřednictvím kytary Lubomíra Brabce se honosným operním domem rozezněly operní tóny v podání další dominantní dámy večera – pěvkyně Dagmar Peckové, která zavzpomínala na příhodu z prvního osobního setkání s umělcem. A opět přišel na řadu film – Pannu a netvora přišla připomenout slovenská herečka Zdena Studenková. Další Harapesovo působiště – Mezinárodní  konzervatoř Praha, kde dnes působí jako umělecký šéf, zastupovaly kolegyně Hana Talpová, Veronika Žilková a Marcela Březinová. Filmovou ukázku z Operace mé dcery přišla reprezentovat rovněž „odrostlá“ filmová dcera – Klára Pollertová-Trojanová. Další semaforské působení Harapese připomněla Michaela Vítková, s níž to na jevišti pěvecky i tanečně rozjel a znovu strhl a naplno roztleskal přítomné diváky. Poněkud lacinou úroveň mělo „věštecké“ vystoupení Uršuly Klukové. Smíšené pocity oslavence i diváků rozmetala další hvězda večera – zpěvačka Hana Zagorová. Vplula na jeviště s dárkem (snad jako jediná si dovolila narušit koncepci jednotných přání bílými růžemi) a svou oblíbenou písní Maluj zase obrázky, kterou se sobě vlastní grácií „sdělila vše“. Jako obrazová vzpomínka byl promítnut záznam z pořadu Dva z jednoho města z Karlových Varů ze „zaláskovaného“ období obou bývalých životních partnerů. Při něm si po letech opět zazpívali a zatančili duet Jen pár dnů. Zasněného oslavence nakonec přišli pozdravit poslední hosté a gratulanti (opět ze Semaforu) Jitka Molavcová a Jiří Suchý, spolu s nimiž si Harapes „střihl“ i závěrečnou společnou píseň Kdykoli kdekoli s tanečními kreacemi, kterou nakonec za potlesku stojícího publika opakovali.

V průběhu koncertu byl předán šek za výtěžek z části vstupenek zástupkyni Českého hnutí speciálních olympiád, jehož je Harapes pětadvacet let čestným předsedou a dostavil se i ministr obrany Martin Stropnický, který oficiálně vyzval umělce ke kandidatuře do Senátu. Celkově se stal koncert důstojnou beneficí naplněnou nejen setkáními uměleckých přátel, ale také průřezem širokou paletou žánrů a oblastí, do nichž Vlastimil Harapes během svého aktivního pracovního života zavítal. Od mistrových exkurzů ze světa tance, přes filmové, televizní a divadelní herectví až po muzikál. A tak bylo možno prominout i některé nepříliš zdařilé momenty či vstupy, které by si umělec, nebýt nenadálé rodinné tragédie, zcela jistě „vychytal“. 

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.