čtvrtek, 22. září 2005

Tři prsteny

Napsal(a) 

Vliv tří abrahamovských náboženství (křesťanství, židovství, islám) na západní kulturu stál u zrodu nového projektu The Three Rings Arts Festival , jenž má oslavovat plody umění těchto tří náboženství. Od příštího roku bude stát na třech pilířích: festivalu, kurzech pořádaných ve spolupráci s Univerzitou Karlovou, v nichž prý budou čeští studenti finančně zvýhodněni, a speciálních konferencích. Letos se od 2. 7. do 12. 7. konal pouze festival, navíc bez islámského rozměru. Plný rozjezd celé koncepce očekává zakladatel projektu Harry Hurwitz příští rok. Lokaci festivalu v Praze zdůvodňuje Hurwitz tím, že Praha je místem setkávání východní a západní Evropy a silnou židovskou historií.

Některé okamžiky dobře sestaveného programu 21 koncertů a inscenací byly velmi silné. Patřila k nim prezentace jednoaktové opery Udo Zimmermanna Bílá růže , večer Duch vane kam chce , který nabídla Schola Gregoriana Pragensis , operní monodrama Grigoriho Frida Deník Anne Frankové , koncerty Komorního orchestru Berg a Penguin Quarteta . Působivá byla též projekce starých fotografií Romana Vishniaca, doprovázená židovskými lidovými písněmi. Naopak zařazení programu Mozart a osvícenství (Čeští virtuosové z Brna ) působilo cizorodě. (Většina akcí se konala v pražské Španělské synagoze; www.the threerings.com)

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.