středa, 7. duben 2010

Třeboňská nocturna

Napsal(a) 

Jihočeská Třeboň má a drží tradici abonentních komorních koncertů, prostupujících zimní sezonu. Letní festival Třeboňská nocturna na ni navazuje, rozšiřuje ji a posiluje. Letos se na několika pódiích, včetně toho pod otevřeným nebem na kouzelném náměstí, vystřídali Jihočeská komorní filharmonie s fagotistou Václavem Vonáškem a s pěvkyní Edith Lienbacher a trumpetistou Guy Touvronem , houslista Pavel Šporcl , který přivezl ryze sólový program, soubor Philharmonia Octet s hercem Janem Štastným a mozartovským hudebně-literárním programem a (9. 7.) Janáčkovo trio . V příjemném nevelkém sále Divadla J. K. Tyla s minimálním dozvukem hrál mladý soubor Haydnovo Klavírní trio C dur , Trio č. 3 Bohuslava Martinů a Klavírní trio f moll J. B. Foerstera. Program byl sestaven chytře, náročně a v případě uvedení zřídka hraného Foerstera dokonce velmi záslužně; projev dobře sehraného souboru, v němž evidentně velkou roli hraje pianistka Markéta Janáčková , byl ambiciózní, ale přiměřeně, s dostatečným virtuózním i výrazovým vkladem a dobře odhadnutým akustickým působením. Ze sousedního kina se chvíli po koncertě vyhrnul na náměstí větší počet návštěvníků než z divadla, ale i tak mohli být pořadatelé koncertu spokojení – ti, co přišli, věděli proč a hudbu si užívali stejně jako potom neformální možnost prohodit pár slov s interprety ve foyeru.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.