sobota, 27. srpen 2011

Třebíčské zahájení

Napsal(a) 

Concentus Moraviae, festival 13 kmenových a několika dalších měst na jižní Moravě a na Vysočině, termíny převážně červnový, se už stal spolehlivou konstantou na tuzemské hudební mapě. Přichází s ambiciózní dramaturgií, s tématem, sestavami zajímavých mladších hudebníků a s posláním směrovat hudbu mimo velká města a na místě ji pak vnášet do zajímavých prostor a sálů. Letošním tématem se staly sny – nejen České sny, tedy takto nazývaný navazující mezinárodní koncertní projekt, ale splněné nebo dávné sny hudebníků, jejich vzpomínání na to, jak a přes které dílo se dostali tak blízko k hudbě, že se později stali profesionály... a projekce těchto podnětů a otisků do výběru skladeb. Zahajovací program v románsko-gotické bazilice v Třebíči vnesl do následující řady vesměs komorních programů ducha a zvuk symfonismu a s ním lesk velkých koncertů. Vlastnímu programu předcházela v kostele přívětivá úvodní oficialita – defilé starostů zúčastněných měst doprovázených skauty s městskými vlajkami. Hudba pak byla vybrána nápaditě a pod taktovkou Kaspara Zehndera zahrána a zazpívána upřímně, poctivě a s entusiasmem. Na Schubertovo Salve Regina s prostým vkladem sopranistky Hany Škarkové navázala nekomplikovaná a neokázalá Fibichova Missa brevis , skutečný objev. Český filharmonický sbor BrnoFilharmonií Brno pak zaplnili chrámový prostor zvukově až po okraj Dvořákovým Te Deum . Dirigent se nechal unést skvělou hudbou a skladbě se tak ve strhujícím tempu, velkorysém průběhu a v charakteristické akustice dostalo radostné bezprostřednosti. Mimořádnou položkou byly sólové party – spolu s Adrianou Kohútkovou zpíval zde totiž basista Richard Novák , zanedlouho osmdesátiletý; jeho hlas přitom zůstává jakoby zázračně plně využitelný. Vstup, který nenechává na pochybách, že jde o festival promyšlený a zavedený.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.