sobota, 9. červenec 2011

Surfujte! - Opera 2011

Napsal(a) 

Již podesáté se bude – na přelomu února a března – konat festival hudebního divadla Opera. Program a organizační náležitosti jsou dostupné na internetové adrese festivalového bienále www.festival-opera.cz . Propagace festivalového dění (včetně jeho příprav) prostřednictvím internetové sítě žel odráží velmi rozšířené podceňování webu v tuzemském prostředí. Ještě hůře na tom jsou internetové stránky pořádající Jednoty hudebního divadla (www.divadlo.cz/jhd ), tam se ještě 19. ledna k zájemcům obracel banner s údaji dva roky starými.

Přitom samotný festival Opera má publiku co nabídnout. Hned úvodní představení festivalu je bez jakéhokoli sporu pražskou pýchou. Operu 2011 totiž zahájí pražské Národní divadlo (www.narodni-divadlo.cz ) Hrami o Marii Bohuslava Martinů. Moravské divadlo Olomouc přiváží relativní novinku, Bizetovu Carmen. Na adrese www.moravskedivadlo.cz lze mj. zhlédnout pětiminutové video z představení. Na You Tube má ukázky ze svých inscenací i plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Ovšem scény z Jakobína, kterým přispěje do festivalového programu, zde ještě nejsou. Inscenace měla premiéru v říjnu loňského roku, a tak se na www.djkt-plzen.cz musíte spokojit jen s poměrně hojnými fotografiemi z představení a s obsáhlými citacemi z tisku. Verdiho Othello na českobudějovické scéně už končí, festivalové uvedení bude tedy jakousi externí derniérou. Na stránkách Jihočeského divadla (www.jihoceskedivadlo.cz ) je ale inscenace velmi dobře zdokumentována – kromě fotografií a videa je tu k vidění plakát, mediální ohlasy jsou nejen citovány, ale jsou i dostupné v podobě naskenovaných výstřižků z novin. Na svoji internetovou pověst dbá i Národní divadlo moravskoslezské Ostrava (www.ndm.cz ), které na festival přiváží Massenetova Werthera (fotografie z této inscenace vizuálně otevírá i internetové stránky samotného festivalu). Nejžhavější novinkou na festivalu bude Samson a Dalila Camilla Saint-Saënse v nastudování Slezského divadla v Opavě. Oficiální premiéra je ohlášena na 27. února, těsně po znovuotevření opavské scény po rekonstrukci. Doufejme, že rekonstrukcí projdou i momentálně spíše chudé stránky www.divadlo-opava.cz . Libereckým příspěvkem k festivalu bude Pucciniho Edgar. Internetové stránky Divadla F. X. Šaldy (www.saldovo-divadlo.cz ) nevybočují z českého průměru. Třetí naše Národní divadlo – brněnské – se představí Haydnovým Lékárníkem, který se hraje v Redutě. Fotogalerie na www.ndbrno.cz slibuje barvitou a zajímavou podívanou. Závěr festivalu obstará druhá pražská scéna, Státní opera, Verdiho La traviatou. Fotografie ve festivalovém přehledu nejsou z této inscenace – za těmi správnými (a také za videoukázkou) se musíte vydat na www.opera.cz .

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.