sobota, 21. červen 2003

Snaživý nadšenec

Napsal(a) 

Na březnovém koncertě cyklu Světová klavírní tvorba se v Rudolfinu představil publiku pianista Karel Košárek . Pestrý program zahájilo Beethovenových 32 variací c moll WoO 80 , po nichž následoval roztoužený, vášnivý i lyrický Novákův Můj máj op. 20 . Na Mendelssohnovo skřítkovsky perlivé Scherzo ze Snu noci svatojánské (v úpravě Sergeje Rachmaninova) navázaly osvěžující Tři české tance Bohuslava Martinů, v nichž Košárek skvěle zvládnul složité rytmické nuance a přechody. Nesporné kvality první poloviny programu ovšem zcela předčila druhá část a Musorgského Obrázky z výstavy . Košárek v okamžiku spolehlivě "přepínal" z nálady do nálady, ať už šlo o zatěžkané a hutné Bydlo , démonickou Babu Jagu nebo Velkou bránu kyjevskou evokující ruské "široširé lány". To vše zastřešovaly plástvově kompaktní Promenády . Karel Košárek toho večera rozprostřel před publikem v plné šíři své mimořádné interpretační schopnosti a bylo znát, že si koncert s nadšením "vychutnává". Díky tomu si skladby mohlo příjemně "užít" i publikum.

Dina Šnejdarová

Hudbě se věnuje přibližně od svých pěti let. Postupně prošla školením klavír-varhany-cembalo-dirigování-liturgická praxe-základy zpěvu a muzikologie (FF UK), souběžně s tím se řadu let věnovala klasickému baletu pod vedením nezapomenutelné Dagmar Špryslové a krátce též scénickému tanci (Vysokoškolský umělecký soubor, dnes Taneční centrum Praha). Její „hudební mámou“ se stala pedagožka Alena Kuklová, rodačka z Poličky, díky níž neztratila radost z hudby a přibližně v devíti letech objevila tvorbu 20. století, zejména Bohuslava Martinů a Bély Bartóka. Za průnik do hudebně-analytického myšlení vděčí varhanici Miroslavě Svobodové, za překonání obav z improvizace Jitce Chaloupkové (Konzervatoř České Budějovice). V muzikologii se soustředila na hudbu starších období. Pracovala jako zástupkyně šéfredaktora Harmonie, spolupracovnice ČRo Vltava, editorka koncertních programů FOK, knihovnice Hudebního oddělení NK ČR. V současné době se věnuje vzdělávání svých dvou dcer a hudební publicistice (Harmonie, Czech Music Quaterly, FOK, Česká filharmonie, Pražské jaro), provozuje též autorský Dinin nevyvážený blog (dinasnejdar.blogspot.cz). Jejím nej- autorem je již od dětství Johann Sebastian Bach.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.