úterý, 11. prosinec 2007

Skvělý Afflatus

Napsal(a) 

Skvělý Afflatus Skvělý Afflatus

Afflatus Quintet patří už řadu let mezi naše nejsympatičtější komorní soubory. K jeho základním atributům patří špičková profesionalita, atraktivní repertoár a v neposlední řadě také příjemné pódiové vystupování. To všechno si mohli v té nejlepší podobě vychutnat posluchači zahajovacího abonentního koncertu Českého spolku pro komorní hudbu 8. 10. ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Na úvod zazněl Mozartův Kvintet B dur K 589 - či přesněji úprava Mozartova Smyčcového kvartetu K 589 . Křehké mozartovské ornamenty se proplétaly v průzračných barevných kombinacích, z hudby dýchal klid a pohoda, a to dokonce i z finální věty, která zazněla v obdivuhodném tempu. V následující skladbě, Dechovém kvintetu g moll francouzského romantického skladatele a vynikajícího flétnisty Paula Taffanela, došlo k neuvěřitelné proměně souboru: barvy zhutněly a potemněly a místo mozartovské křehkosti jsme slyšeli zvuk téměř symfonický. K působivému vyznění díla bezpochyby přispěla nejen dokonalá souhra, ale také jedinečné vnímání hudebních frází a neuvěřitelná kouzla s dynamikou. Druhou půlku večera uvedl hornista Radek Baborák velmi nekonformně: poděkoval posluchačům za hojnou účast a zároveň je upozornil, že "krásná část koncertu skončila", neboť ve druhé půlce bude znít pouze soudobá hudba. Nikdo naštěstí neodešel a také určitě nikdo nelitoval, že zůstal. Soudobá hudba byla totiž v podání Afflatus Quintetu neméně zajímavá než hudba klasicismu a romantismu. Pět poem pro dechové kvinteto od Karla Husy je inspirováno ptačím zpěvem. Skladba s množstvím nejrůznějších zvukových efektů patří bezpochyby k parádním číslům souboru. Na bezstarostný klarinet ve druhé větě nazvané "Šťastní ptáci" či na překrásná hornová pianissima v "Interludiu s mrtvým ptákem" hned tak nezapomeneme. Posluchačsky neméně vděčná byla i závěrečná skladba - Šest bagatel od György Ligetiho. Odlehčené drobnosti s nepřeslechnutelnými vlivy folklóru zněly velmi svěže a živě, a to tím spíš, že skladatel na několika místech předepsal místo flétny svítivou pikolu.

Svou koncertní kariéru zahájil Afflatus Quintet v roce 1997 vítězstvím v prestižní mezinárodní soutěži ARD v Mnichově. Od té doby hraje v nezměněném obsazení: Roman Novotný - flétna, Jana Brožková - hoboj, Vojtěch Nýdl - klarinet, Radek Baborák - lesní roh, Ondřej Roskovec - fagot. Tento koncert bylo tedy do jisté míry možné vnímat jako symbolickou připomínku desetiletého výročí vstupu souboru na profesionální koncertní scénu. Přejme mu, aby jeho následující cesta byla stejně krásná a stejně úspěšná jako doposud.

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.