sobota, 4. prosinec 2004

Sebevědomá plavba 20. Stoletím

Napsal(a) 

Vstup Českého komorního orchestru do nové sezony byl hlavně ve znamení moderní hudby. Čtyřicetiletý dirigent a skladatel Ondřej Kukal připravil jednak provedení svého nástrojově vděčného Fagottisima , harmonicky zahuštěného výletu do světa synkop a Joaquína Rodriga, jehož sólový part bravurně zahrál fagotista Milan Muzikář , jednak Komorní symfonii op. 110a Dmitrije Šostakoviče, známou také v originální verzi jako 8. smyčcový kvartet . Šostakovič měl přehlednou fakturu, plný, lahodný zvuk, tak příznačný právě pro tento orchestr. Trochu tomu jen místy scházela ona špičatost, drsnost, útočnost a špetka ironie. Mozart je jedním z autorů, jež má orchestr ve svém štítu. Provedení známého Divertimenta D dur K. 136 stálo pevně na historických kořenech tohoto ansámblu a nepodléhalo současným trendům v interpretaci starší hudby. Poněkud nepatřičně uvozovaly Šostakoviče dvě přídavkové skladby Čajkovského - Andante cantabile z 1. smyčcového kvartetu a z opusu 2 třetí Píseň beze slov . Resumé: Velmi příjemný večer v poloprázdném Rudolfinu.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.