pátek, 27. září 2002

Roztančená Sala Terrena

Napsal(a) 

Příjemnou letní podívanou připravili na neděli 21. července v rámci Letních slavností staré hudby soubory Collegium Marianum a Chorea Historica . Podvečer, který se odehrál v pražské Valdštejnské zahradě, evokoval díky kostýmům, prostředí Sala terreny a několika drobným kulisám dobový soukromý podvečer, při němž si dámy a pánové poslechli hrající hudebníky, a navíc si sami zatančili. Koncert byl především poctou milánskému tanečnímu mistrovi Cesare Negrimu, jehož sbírka Le Grazie d'Amore byla vydána před 400 lety, nechyběly ale také autoři působící na dvoře Rudolfa II: Jakob Regnart, Alessandro Orologio, Phillip de Monte a další. Oba soubory doplnili sólisté Marta Fadljevičová (soprán) a Jan Mikušek (alt), jejichž jemné komorní hlasy nejen že v duetech výborně souzněli, ale také podpořili intimní ráz večera. Muzikální, vkusný a odlehčený projev Collegia Mariana byl vhodným doprovodem pro tanečníky souboru Chorea Historica. Ozdobou tohoto kvalitního provedení bylo nadšení protagonistů, které celému večeru dodávalo nezbytnou jiskru.

Dina Šnejdarová

Hudbě se věnuje přibližně od svých pěti let. Postupně prošla školením klavír-varhany-cembalo-dirigování-liturgická praxe-základy zpěvu a muzikologie (FF UK), souběžně s tím se řadu let věnovala klasickému baletu pod vedením nezapomenutelné Dagmar Špryslové a krátce též scénickému tanci (Vysokoškolský umělecký soubor, dnes Taneční centrum Praha). Její „hudební mámou“ se stala pedagožka Alena Kuklová, rodačka z Poličky, díky níž neztratila radost z hudby a přibližně v devíti letech objevila tvorbu 20. století, zejména Bohuslava Martinů a Bély Bartóka. Za průnik do hudebně-analytického myšlení vděčí varhanici Miroslavě Svobodové, za překonání obav z improvizace Jitce Chaloupkové (Konzervatoř České Budějovice). V muzikologii se soustředila na hudbu starších období. Pracovala jako zástupkyně šéfredaktora Harmonie, spolupracovnice ČRo Vltava, editorka koncertních programů FOK, knihovnice Hudebního oddělení NK ČR. V současné době se věnuje vzdělávání svých dvou dcer a hudební publicistice (Harmonie, Czech Music Quaterly, FOK, Česká filharmonie, Pražské jaro), provozuje též autorský Dinin nevyvážený blog (dinasnejdar.blogspot.cz). Jejím nej- autorem je již od dětství Johann Sebastian Bach.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.