neděle, 4. prosinec 2011

Rezidenti komorního spolku

Napsal(a) 

Afflatus Quintet je už patnáct let značkou vysoké, stabilní kvality. Český spolek pro komorní hudbu při České filharmonii mu už dvakrát udělil cenu za mimořádné mistrovství (1998, 2003) a není divu, že v této sezoně je jeho rezidenčním souborem. Pro svůj koncert v Rudolfinu v rámci spolku 10. 10. připravil dramaturgicky dobře postavený program: Dechový kvintet op. 10 Pavla Haase, Sextet Henriho Tomasiho, Variace na volné téma Eugena Bozzy a Mládí Leoše Janáčka. Všichni členové se představili jako excelentní komorní i sóloví hráči (Roman Novotný – flétna, Jana Brožková – hoboj, Vojtěch Nýdl – klarinet, Ondřej Roskovec – fagot, Radek Baborák – lesní roh). V Haasovi, Tomasim a Janáčkovi jim výtečně „pomohl“ Petr Valášek ; nejdříve na Es klarinet, poté coby altsaxofonista a v Janáčkovi na basklarinet. Vzrušujícím vrcholem byl Haas, interpretačním pak Janáček. Komorní verze známé Ravelovy Vokalízy potěšila, poslechově vděčné kusy epigonů Tomasiho a Bozzy byly příjemným vybočením. Téměř bezchybný večer skvěle otevřel s opusovým číslem 2387 již 117. spolkovou sezonu.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.