středa, 21. leden 2009

Profesoři Pražské konzervatoře

Napsal(a) 

V průběhu letošního školního roku Pražská konzervatoř již popáté pořádala ve spolupráci se společností Triart management koncertní cyklus Profesoři Pražské konzervatoře, který v roce 2003 vznikl s cílem představit pražskému publiku a zároveň studentům školy mimořádné osobnosti, které působí v pedagogickém sboru této školy. Letošní cyklus zahájili 26. listopadu 2007 klavírista Michal Rezek a violoncellista Tomáš Strašil . V dalších koncertech se představili sopranistka Jitka Soběhartová , barytonista Jiří Kubík , houslistka Jitka Nováková , hornista Zdeněk Divoký , hobojista Jan Thuri , violoncellista Vladan Kočí a klavíristé Jarmila Panochová , Miloslava Machová , Pavel Matyáš a Eva Benešová , která vystoupila v souboru Duo Bene spolu s flétnistkou Janou Neubauerovou – Boškovou , hostem březnového koncertu. Jako hosté se v rámci cyklu rovněž představili cembalistka Monika Knoblochová , sopranistka Lívia Vénosová a kontrabasista Radovan Heč . Závěrečný koncert dne 14. dubna patřil Komornímu orchestru Pražské konzervatoře , který již tradičně řídil prof. František Pospíšil . Tento koncert byl skutečným završením celého cyklu. Jako jediný vedle skvěle nastudovaného klasického programu nabídl také sólové vystoupení jednoho z vynikajících letošních absolventů – klarinetisty Daniela Mourka . Nesmíme ale zapomenout na další studenty Pražské konzervatoře, kteří v rámci cyklu na pozvání svých profesorů vystoupili na komorních koncertech. Je velmi sympatické, že cyklus Profesoři Pražské konzervatoře si již získal své stálé publikum. Sukova síň pražského Rudolfina, kde se koncerty konají, je pravidelně zcela zaplněna. V příštím roce se plánují koncerty, které představí pedagogy, kteří jsou současně členy orchestru České filharmonie.

Markéta Vejvodová

Působí od roku 2004 jako redaktorka Českého rozhlasu, v letech 2005–2009 působila jako redaktorka hudební redakce stanice Vltava. Připravovala hudebně publicistické pořady Telefonotéka, Euphonia, Slovo o hudbě, Studio M a další. Vystudovala hru na klavír na Pražské konzervatoři ve třídě Ilji Hurníka a HAMU v Praze pod vedením Jana Panenky a Petera Toperczera. V roce 1991 získala stipendium k ročnímu studijnímu pobytu v Paříži u předního francouzského klavíristy a pedagoga Dominiqua Merleta. Vedle sólových klavírních recitálů spolupracovala s L. Svárovským, J. Sukem, G. Demeterovou, I. Ženatým, P. Fischerem, aj. Nahrávala nebo koncertně vystoupila rovněž se SOČRem, Sukovým komorním orchestrem, aj. Doma se představila na festivalu Pražské jaro (1989), na Velikonočním festivalu Josefa Suka (1993), na Mladém pódiu (1994) a na festivalu Mladá Praha (1996). Působí zároveň v oblasti pořadatelství a organizace hudebních projektů. V letech 2008–2013 byla za Český rozhlas porotkyní rozhlasové hudební soutěže EBU New Talent. V České filharmonii v letech 2009–2013 vedla edukativní programy, v letech 2015–2017 byla ředitelkou Česko-francouzské akademie Telč, v současnosti působí jako redaktorka na stanici Český rozhlas Region. Od roku 2019 spolupracuje s Moravskou filharmonií Olomouc, kde dramaturgicky i koncepčně připravuje koncertní cyklus pro nastávající rodiče.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.