pondělí, 19. srpen 2002

Překavpení z Osla

Napsal(a) 

Překavpení z Osla Překavpení z Osla
Mariss Jansons přijel dirigovat poprvé do Prahy. Je skoro škoda, že jsme museli čekat tak dlouho, až uzavře dvě desetiletí u Oslo Philharmonic Orchestra , abychom teprve nyní zjistili, co už bylo jistě dlouho zřetelné, že tam totiž udělal obrovský kus práce. Orchestr z norské metropole, soudě podle koncertního výkonu (1. 6.) ve Smetanově síni, se za ta léta stal suverénním a tvárným tělesem světového formátu. Kompaktnost projevu, plasticita a málokdy slýchaná dynamická flexibilita se nedala přeslechnout. Jansons charakteristickým gestem bez taktovky vedl večer tak, že vzbudil úžas z nečekaného. Sibeliova 2. symfonie překvapivě získala na přehlednosti i na typické dikci a atmosféře, Rousselova Symfonie č. 3 zaujala rozkročením mezi nezávaznou lehkostí a symfonickou závažností a Ravelova suita Daphnis et Chloé vynikla orchestrální barvitostí, jemnými odstíny a hladkou zaobleností. Podobný koncert naplní posluchače potěšením ze sehranosti, která není drilem, a z profesionality, která není rutinou, i vnitřní radostí z hudby, která není bezduchá.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.