neděle, 16. září 2012

Pražské 2012 jaro - FOK uvedl Lobgesang

Napsal(a) 

Pražské 2012 jaro - FOK uvedl Lobgesang, foto © Pražské jaro/Zdeněk Chrapek Pražské 2012 jaro - FOK uvedl Lobgesangfoto: © Pražské jaro/Zdeněk Chrapek

Koncert Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK na Pražském jaru (24. 5.) sliboval víc, než co poskytl. Dojem nezachránil ani dirigent Christopher Hogwood , který působil nevýrazným dojmem. První polovina večera v nešťastně ploché, divácky nevstřícné Smetanově síni patřila Stravinskému. Když nevidíte, kdo hraje, poslouchá se hůř. Když jsou navíc čtyři Bachova Preludia a fugy z  Dobře temperovaného klavíru v úsporné novodobé instrumentaci tohoto autora zahrána s důrazem na abstraktnost, či spíše přesněji bez zvláštního důrazu, vadí vám nemožnost vizuálního kontaktu s pódiem o to víc. Stravinského vlastní Concerto in Re bylo pak před přestávkou nepříliš kontrastním prvkem. Odezní navíc až moc brzy. Mendelssohnova rozměrná, u nás sotva slýchaná vokální Symfonie č. 2 Lobgesang (Chvalozpěv) byla hlavním důvodem, proč měl tento koncert právo figurovat jako zajímavá položka ve festivalové nabídce a proč lákal k návštěvě. Je to příjemná oduševnělá hudba, která ovšem nedosahuje intenzity a hloubky oratorií Eliáš a Paulus. A koncert to nakonec přesně odrážel – sborové, sólové i orchestrální části plynuly, přinesly potěšení z romantické zvukové krásy a z pěkného zvuku Pražského filharmonického sboru , ale mimořádný či očistný zážitek nikoli.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.