úterý, 23. prosinec 2003

Poetický Nakarjakov

Napsal(a) 

Ruský trubkový fenomen Sergej Nakarjakov , kterému už jsou několik let mantinely repertoáru jeho nástroje úzké, rád hraje virtuózní transkripce. Při svém koncertu na 8. ročníku festivalu Struny podzimu 7. 10. však naštěstí ukázal v Rothmayerově sále Pražského hradu i jinou stránku své osobnosti - poetickou duši. Virtuozitu diváci ocenili v paganinsky náročných opusech Jeana-Baptisty Arbana (Benátský karneval, Variace na Tyrolskou píseň ) a v Trompetině Jiřího Pauera. Zajímavější však byly jeho transkripce skladeb Faurého, Poulenca a zvláště Schumanna (Fantastické kusy op. 73 ). Trubku v těchto dílech vyměnil za altový kornet a najednou to byl úplně jiný Nakarjakov - něžný a laskající se s každým tónem. Pořadatelé hradního festivalu připravili hudbymilovným lidem nevšední zážitek, který korespondoval s koncertem klarinetistky Sharom Kam v témže sále z minulého roku. Místo Nakarjakovovy nemocné sestry Věry zasedla ke klavíru Maria Meerovič . Svoje sólové ambice naznačila v hudbě Chopina a Rachmaninova.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.