sobota, 19. březen 2005

Nový rok s Václavem Klausem

Napsal(a) 

Z nabídky novoročních akcí jsem si tentokrát vybral koncert Talichova komorního orchestru ve Španělském sále Pražského hradu, jehož se účastnil i domácí pán - prezident Václav Klaus. Večer měl díky dynamičnosti a mládí hudebníků příjemnou atmosféru. Dramaturgie, jež vyšla vstříc standardnímu obecnému vkusu, ničím neprovokovala, nicméně přece jenom něčím potěšila. Ravelova Introdukce a allegro pro harfu s doprovodem flétny, klarinetu a smyčců se totiž nehraje příliš často. Nádherná barevnost Ravelovy partitury hezky korespondovala s bíložlutým nasvícením barokně manýristického sálu. Zářivou perlou však byla hra harfistky Jany Bouškové . Ta se ještě blýskla společně se spolehlivě hrajícím Janem Talichem v notoricky známé Massenetově Meditaci a v Paganiniho Sonatině . Koncert otevřela nepříliš osobitá Mendelssohnova symfonie , jež patří do série raných děl stejného charakteru. Konec pak patřil Sukově Serenádě , v níž mladí muzikanti pod jistým vedením Josefa Suka ukázali, že dýchají na záda našim nejlepším komorním formacím - Českému komornímu orchestru, Pražské komorní filharmonii a Pražskému komornímu orchestru.

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.