pátek, 5. březen 2004

Novoroční tance

Napsal(a) 

Novoroční tance Novoroční tance
S evropským švihem otevřel nový rok za řízení Ondřeje Kukala ve Smetanově síni pražského Obecního domu Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK provedením obou řad Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Souborné provedení nasadilo v jubilejním dvořákovském roce laťku do úctyhodné výše. Technicky zrádné partitury připravil Kukal přímo vzorově. Vycházel přitom z nejlepší "václavské" české tradice (Talich, Smetáček, Neumann) a víc než na dramatické změny temp dbal na široce klenutou melodiku, vystižení nálady každého tance a na proporční vyváženost. Tempa rychlých vět volil spíše uměřená a evidentně mu šlo hlavně o transparentní artikulaci, přesnou souhru a frázování. Neobyčejně koncentrovaný orchestr jako by se snažil položit dirigentovi tento večer k nohám "modré z nebe". Zdánlivě neefektní podání bez okázalé velkoleposti bylo svou latentní komorností mimořádně zajímavé a inspirativní. Na Nový rok tak měla takováto interpretace vůni novosti.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.