čtvrtek, 18. září 2014

Nevidomý varhaník z Notre Dame nadchl

Napsal(a) 

Jean-Pierre Leguay, foto Vendula Kosíková Jean-Pierre Leguayfoto: Vendula Kosíková

Pražská bazilika sv. Jakuba byla 4. září v rámci 19. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu zaplněna do posledního místa, nevidomý varhaník z pařížské katedrály Jean-Pierre Leguay svým výkonem nadchl publikum natolik, že nadšeně a dojatě tleskalo vestoje. Legendární interpret, improvizátor a skladatel si pro svůj první český recitál vybral francouzské kompozice období romantismu a představil se jedním vlastním dílem a improvizací. Skladby slepého Pařížana Augustina Bariého, který zemřel v pouhých jednatřiceti letech, u nás nejsou známy, i ve Francii se hrají zřídka, proto zařazení jeho Tří kusů bylo objevné. Leguayho improvizace na nápěv Ave maris stella byla poměrně dlouhá, ale nepříliš komplikovaná, převážně šlo o melodické variace. Následovaly dva kusy – elegantní Menuet a často hraná Toccata – od Eugèna Gigouta, od jehož narození letos uplynulo 170 let. Vlastní skladba Útes z Třetí sonáty svým jazykem prozrazovala, že Leguay je žákem slavného komponisty Oliviera Messiaena, a uplatňovala hráčsky efektní postupy jako skoky, rozložené akordy, dvojitý pedál aj. Kontrastem pak bylo stěžejní dílo francouzského varhanního repertoáru – Franckův Chorál č. 3 a moll, během něhož se působivě rozsvítil celý chrám. Jako přídavek zazněl Bachův kolorovaný chorál a anonymní renesanční tance, tedy stará hudba.

Koncert Jeana-Pierra Leguayho mě uchvátil několika momenty. Především je tento umělec ve svých pětasedmdesáti letech ve výborné hráčské kondici, i když jeho program nepatřil mezi maximálně obtížné, což je ovšem pochopitelné. Působil téměř nehnutě, přitom měl neuvěřitelně citlivý úhoz, jako by každý tón citlivě vážil, takže jeho varhanní hra byla nesmírně muzikální, plastická, což u varhaníků nebývá časté. Hrál zřetelně, nepřeháněl tempa, měl decentní projev. A jako mnozí Francouzi skvěle registroval. Vychutnala jsem si,  jak barevné kombinace rejstříků volil a jak výtečně se pod jeho rukama rozezněly svatojakubské varhany. Jen pro úplnost musím zmínit, že jako nevidomý hrál celý program zpaměti, registroval si sám a pomáhala mu také manželka. Byl to další z řady skvělých recitálů renomovaných interpretů na Mezinárodním varhanním festivalu v Praze, takže se můžeme těšit na jubilejní 20. ročník.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.