sobota, 21. květen 2011

Myung-Whun Chung a jeho Brahms

Napsal(a) 

Jihokorejský dirigent Myung-Whun Chung , uznávaná dirigentská osobnost současnosti, hostoval poprvé u České filharmonie , s níž se pak navíc v březnu vydal na turné po Japonsku. Pro Prahu šlo o šťastné pozvání. Abonentní koncert, jehož program v Rudolfinu připravil a řídil, vzbudil (18. 2.) upřímný obdiv. Dirigent nevelké postavy a mimořádně střízlivých gest, vyzařující ovšem obrovskou autoritu a uměleckou jistotu, ohromil totiž koncentrovaným, nesmlouvavým a jednoznačným přístupem ke své práci a k výkonu a současně podobně intenzivním a přesvědčivým výkladem partitur. Sólistkou Čajkovského Houslového koncertu byla v první polovině večera subtilní, ale technicky dobře disponovaná Japonka Sayaka Shoji , která tak osobitý vklad jako dirigent hudbě ovšem dát nemohla a nedokázala. Zato Brahmsova Čtvrtá symfonie byla velkým zážitkem. Filharmonii se pod tímto vedením podařilo dosáhnout pěkné rovnováhy mezi vášnivostí a uměřeností, mezi plným zvukem a nezbytnou lyrikou, mezi emocemi a ozřejměním struktury a stavby skladby. Výsledkem pozorné vstřícnosti orchestru a plně soustředěného, připraveného a zkušeného dirigenta bylo provedení proslulé skladby, které by mohlo být dáváno za vzorové svou naléhavostí a propracovaností. Hudba měla tah, poutala pozornost, uspokojovala. Umělec, který má za sebou působení u orchestrů v Americe, Německu a v Itálii i v pařížské Opeře Bastille a stále víc se vrací také do Japonska a do Koreje, plně dostál své pověsti a filharmoniky inspiroval k plně respektovatelnému výkonu.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.