čtvrtek, 22. prosinec 2011

Midori v Praze

Napsal(a) 

V Praze hrála po delší době Midori. Výborná houslistka, která patří k specifickému typu drobných žen (Haedel, Pires, Uchida) s velkou emocionalitou. Na koncertu festivalu Dvořákova Praha dne 23. 9. představila své pojetí královského díla houslového repertoáru – Koncertu D dur Ludwiga van Beethovena. Jaké bylo provedení tria MidoriPetr AltrichterČeská filharmonie ? Od orchestru (zvlaště v úvodu) drsné a málo klasické, od sólistky spíše cudné s malým dodýcháváním frází, místy zbytečně rychlé na úkor kantability. Ovšem některé úseky první a třetí věty byly od Midori skvělé; výborné byly kadence, závěrečná tečka vyzněla bohužel nejistě. Největší požitek jsem tak měl z přidané Bachovy Fugy F dur .

V Mahlerově 1. symfonii si dirigent s orchestrem náramně rozuměli a ve výsledku to bylo slyšet. Petr Altrichter obdivuhodně vypracoval celkovou tektoniku, detailům mohla být věnována větší péče (například 2. věta). Koncert měl dobrou atmosféru a i když vše nebylo ve „zlatém seku“, tak to byl úspěšný večer a jedna z dominant festivalu.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.