neděle, 14. únor 2016

Máme Vás rádi, pane šéfdirigente

Napsal(a) 

Jiří Bělohlávek a ČF, foto Petra Hajská Jiří Bělohlávek a ČFfoto: Petra Hajská

Přesně takto, jako zřetelný vzkaz, se dala číst atmosféra narozeninové koncertní oslavy k sedmdesátinám Jiřího Bělohlávka – na pódiu, v auditoriu Dvořákovy síně i při společenském setkání ve dvoraně Rudolfina. Sobotní večer (13. 2.) byl hudebním holdem umělci, který jasnou cestou dospěl ke zralosti a zaslouží si vysoké uznání za setrvalou vyrovnanost svého působení, umělci, jemuž bylo dopřáno, aby logicky korunoval svou životní pouť návratem do čela České filharmonie.

Jiří Bělohlávek byl v druhé polovině programu účastníkem oslavy s taktovkou v ruce. První půli koncertu sledoval však z hlediště a filharmoniky se šarmem a nadhledem dirigoval jeho žák Jakub Hrůša, stálý hostující dirigent orchestru a – kdoví – jednou třeba i další z šéfdirigentů. Gratulanty postupně byli renomovaní sólisté, s nimiž oslavenec rád spolupracuje: Adam Plachetka zpíval árii Hraběte z Figarovy svatby, Hibla Gerzmava velmi emotivně árii z Lucie z Lammermooru, Jan Martiník procítěně árii Gremina z Evžena Oněgina. A vedle pěvců tu byli také instrumentalisté: britský pianista Paul Lewis brilantně, najisto a muzikálně zahrál část Beethovenova 2. klavírního koncertu a filharmonici Josef ŠpačekVáclavem Petrem velmi pěkně finále Brahmsova Dvojkoncertu. Přídavek byl dojemný i skvělý a byl překvapením: sopranistka Karita Mattila, snově doprovázena, zazpívala árii o měsíčku z Dvořákovy Rusalky. Velkolepě, vokálně svrchovaně, s výbornou výslovností češtiny.

Právě tato mezinárodně proslulá pěvkyně, s níž Jiří Bělohlávek opakovaně a ke své velké spokojeností spolupracoval na světových scénách, zejména v Janáčkových operách, byla hlavní hvězdou večera. Impozantně – to už za jeho řízení – přednesla árii Amélie z Maškarního plesu a vyrazila přítomným dech, když pak před Maestrem na pódiu jakoby v teatrální nadsázce, ale určitě upřímně poklekla, aby mu nadstandardně vyjádřila dlouholetou úctu a obdiv. Oslavenec dirigoval i výstupy dalších pěvců: Plachetku jako Kalinu z Tajemství, Martiníka (se sekundujícím Jaroslavem Březinou) jako Hraběte z Jakobína a Gerzmavou jako Belliniho Normu. Dvě čísla ten večer odpadla – hvězdná Nina Stemme, Bělohlávkova Isolda z Glyndebourne, onemocněla a nepřijela. Ale byl tu ještě Richard Novák: jak poznamenal vtipně a noblesně moderující ředitel David Mareček, možný vzor toho, jak lze i v poměrně vysokém věku nadále umělecky tvořit. Závěr Příhod lišky Bystroušky je hymnický a opravdový a také krásně dojemný; to když se jako v opeře přidají se slovy „…totok nésu já, totok beli dědóšek…“ dva žabáčci, kteří pak ještě předají jubilantovi kytičku za Kühnův dětský sbor, v němž kdysi sám zpíval… Celý program rámovala Předehra od Martinů a nejznámější část ze Sukovy Pohádky s intenzivně znějícím houslovým sólem koncertního mistra - Ireny Herajnové. Když se přičtou okamžiky z dvorany – mimo jiné videozdravice Renée Flemingové, Simona Rattlea a manželů Pendereckých, upřímný proslov Josefa Špačka, přítomnost řady dirigentů a mnoha dalších významných osobností z hudební i nehudební sféry… a k tomu i zpěv zaměstnanců filharmonie a dort s figurkami šéfdirigenta a filharmoniků od hornistky Kateřiny Javůrkové – vychází z toho večer, který byl umělecky a společensky mimořádný a který byl milý a radostný, ale hlavně: mimořádně vkusný.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.