neděle, 26. červen 2005

Legendární belgičan

Napsal(a) 

Vedení Pražských symfoniků přilákalo do Prahy legendárního belgického basbarytonistu José van Dama. Pěvec ušlechtilý zjevem i hlasem, jenž si i za svým zenitem zachovává vysokou úroveň. Ve Smetanově síni Obecního domu zazpíval 5. 4. Mozartovy árie a Mahlerovy Písně o mrtvých dětech . Mozarta měl pečlivě připraveného, léty zažitého a ve dvou áriích z Figarovy svatby (Figaro - Non piŇ andrai , Almaviva - Vedro, mentr'io sospiro ) mi připomněl výbornou nahrávku, na které se kdysi podílel pod vedením Herberta von Karajana pro firmu Decca. Figarovi však přece jen chyběla větší mladistvá živost a hlasová bezprostřednost. Mahlerův cyklus byl apolinsky něžný a geniální Mahlerova hudba díky němu určitě vstoupila do srdcí řady posluchačů.

Dirigent Serge Baudo , jako vždy spolehlivý a znalý každé noty, druhá "klidná síla" večera, doplnil program Mozartovou Pařížskou symfonií K. 297 , v níž mě orchestr přesností a zvukovou lehkostí a perlivostí příjemně překvapil, a Straussovým Tancem Salome .

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.