úterý, 18. srpen 2015

La Muse

Napsal(a) 

Maïlys de Villoutreys, foto Petra Hajská Maïlys de Villoutreysfoto: Petra Hajská
Šestnáctý ročník pražských Letních slavností staré hudby si letos do pomyslného štítu zvolil programové heslo Femina Aeterna.  Odpovídají tomu názvy jednotlivých koncertů a do velké míry také jejich dramaturgie. V úvodním koncertu, věnovanému francouzské barokní kantátě, dostala prostor tvorba hned dvou žen, a sice Elisabeth-Claude Jacquet de la Guerre a její asi o generaci mladší kolegyně, prakticky neznámé skladatelky, Julie Pinel. Další čísla programu složili Michel Pignolet de Montéclaire, Marc-Antoine Charpentier a François Couperin (výběr ze sbírky Les Nations). Repertoár francouzské barokní kantáty je v českém prostředí stále vzácný, skladby tohoto typu jsou nepochybně více „recherché“ než soudobá tvorba italská, posluchačsky náročnější. Potvrdil to i večer v trojském zámku, kde největší zájem vzbudily dramaticky pojaté a celkově invenčně bohatší kantáty Montéclaira La Mort de Didon a Ariane et Bacchus. Program stál primárně na sólistce, Maïlys de Villoutreys, jež disponuje lehkým, světlým sopránem, téměř bez vibrata, do výšek se lehce zužujícím, leč jinak technicky spolehlivým. Celkovou atraktivitu poněkud snižovala menší témbrová pestrost, což bylo vzhledem k zvolenému repertoáru jistě škoda. Zpěvačku doprovázel komorní soubor La Sainte Folie Fantastique ve složení François Nicolet (traverso), Gabriel Grosbard (housle), Lucile Boulanger (viola da gamba) a Arnaud De Pasquale (cembalo). Jako celek působil soubor velmi sehraně a každý z instrumentalistů potvrdil své sólové kvality v rámci kantát či Couperinových suit. Ve hře continua by snad byl vhodnější výraznější zvuk gamby, oceňuji ale střídání sazby v druhé půli večera, které je i vzhledem k akustice sálu velmi vhodné. Jedinečné prostředí trojského zámku přispělo na příjemné atmosféře večera, nadšené publikum proto odcházelo až po dobře zvoleném přídavku, oblíbeném air od Michala Lamberta Vos mépris, chaque jour.

Marc Niubo

Ředitel Ústavu hudební vědy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Ve svém výzkumu se primárně věnuje hudební historiografii, odkrývání minulého, zkoumání skladeb, jejich příběhů, tvůrců, interpretů, kontextů, souvislostí. Jeho dlouhodobým badatelským tématem je italská opera v Praze, badatelsky se také věnuje duchovní hudbě – české i italské, ale primárně v domácím kontextu. Řadě dalších témat, jako např. hudba anglického či španělského baroka, dílo M. A. Charpentiera, W. A. Mozarta, Antonína Dvořáka, otázky provozovací praxe, edičních technik, hudební kritiky, se věnuje spíše příležitostně anebo primárně ve výuce Ústavu hudební vědy.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.