úterý, 6. listopad 2012

Kostel sv. Anny je skutečnou křižovatkou

Napsal(a) 

Kostel sv. Anny je skutečnou křižovatkou, foto Petra Hajská/Struny podzimu Kostel sv. Anny je skutečnou křižovatkoufoto: Petra Hajská/Struny podzimu

Staroměstský pražský kostel sv. Anny nese svůj novodobý název Pražská křižovatka právem. Skutečně se zde protínají, prolínají, propojují a komunikují různá umění, různé názory, různé osobnosti. Koncerty Osobností festivalu Struny podzimu nemohou mít lepší zarámování. Violoncellistka Alisa Weilerstein zde dávala svůj sólový recitál poslední zářijový večer. Nejdříve zahrála sugestivní zpověď Osvalda Golijova o jeho lásce k Buenos Aires Omaramor a pak se dostala do transu v Bachově Suitě č. 3 C dur (BWV 1009). Hrála ji velmi expresivně, velmi rychle a velmi romanticky. To by bylo samozřejmě legitimní, jenže v anenské akustice rychlé tempo rozmazávalo jemné detaily geniální skladby. Jestli přijmu srovnávání světové kritiky Weilerstein k Yo-Yo Movi, tak ten hraje Bacha stylověji.

Málokterá skladba cellového repertoáru je tak náročná jako Sonáta op. 8 Zoltána Kodályho. A podle mě je i jedna z nejkrásnějších! Interpretace americké cellistky byla snem, dokonalým, strhujícím, s nikým a ničím nesouměřitelným. Lépe tuto skladbu už snad ani nelze zahrát! (Rád bych od ní slyšel v Praze Dvořákův Koncert h moll.)

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.