středa, 9. srpen 2017

Koncert pro Krále Slunce

Napsal(a) 

Slavnost pro Krále Slunce, tak nazvali pořadatelé závěrečný koncert 18. mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Letošní ročník byl věnován odkazu francouzského královského dvora v 17. a 18. století a finále bylo proto věnováno dvorním skladatelům největšího francouzského krále daného období – Ludvíka XIV. Ten se rozhodl vytvořit ve Francii protipól do té doby dominantní italské opeře a chytře si pro tento účel vybral skladatele italského původu, jímž byl Jean Baptiste Lully. Právě on se stal hlavní osobností Královské hudební akademie a mj. ve spolupráci s Moliérem položil základ nové francouzské hudebně-dramatické formě. Jeho spektakulární díla spojující složku hudební, pěveckou, taneční, recitační a scénickou se stala neodmyslitelnou součástí přepychem oplývajícího života ve Versailles. Z jeho tvorby byl na programu výběr z opery Acis et Galatée, která bývá označována za první dílo v žánru pastorale héroïque, jehož je Lully rovněž zakladatelem. Druhým z trojice skladatelů, jejichž díla zazněla, byl Lullyho pokračovatel André Campra. Tento skladatel, rovněž italského původu, rozšířil francouzskou barokní operu o nový žánr, opéra-ballet, za jehož prvního zástupce se považuje Zamilovaná Evropa. Právě ukázky z tohoto díla mohli diváci rovněž slyšet. Posledním skladatelem zastoupeným na koncertě byl André Cardinal Destouches. Zazněly ukázky z jeho opery Issé, která údajně Ludvíka XIV. obzvlášť zaujala.

Program koncertu představil dva z nových operních žánrů dominantních na Ludvíkově dvoře - pastorale héroïque a opéra-ballet. Jedná se o žánry u nás dnes relativně méně rozšířené vyžadující mj. hru na dobové hudební nástroje, které nejsou součástí běžného obsazení symfonického orchestru. Výběr z děl provedl barokní orchestr Collegium Marianum za použití na zakázku vyrobených replik historických nástrojů (diskantové, kontratenorové, tenorové a kvintové housle). Diváci měli ovšem příležitost, poslechnout si zvuk i dalších méně obvyklých nástrojů, jako je basová loutna teorba nebo barokní verze dnes používaných nástrojů (např. hoboj a fagot).

Árie a recitativy přednesla mladá belgická sopranistka Jodie Devos, která se ve své kariéře nezaměřuje jen na barokní hudbu. Její repertoár zahrnuje též operety (např. Netopýra), Rossiniho či Mozarta, ale i podstatně pozdější autory, např. Offenbacha či Debussyho. Na koncertě v Rudolfinu předvedla soustředěný a precizní výkon, který podtrhla nejen vynikající francouzštinou, ale i energickým přednesem partů ztvárněných postav.

Stará hudba, kterou organizátoři dali do názvu svého letního festivalu, bývá dnes vnímána jako obtížně srozumitelná a přístupná především intelektuálům nebo lidem, kteří se o hudbu sami aktivně zajímají. Závěrečný koncert letošního ročníku nicméně připomněl, že zde prezentovaná díla byla stvořena jako jeden z pilířů rušného společenského života francouzského královského dvora se všemi jeho plesy, zábavami, intrikami a vůbec vším jiným, než s nudou. A předvedením ukázek z díla Lullyho pořadatelé připomněli, že tento hudební velikán přispěl k dějinám evropské hudby i jinak, než svou kuriózní „muzikantskou“ smrtí.

Denisa Valterová

Absolventka Divadelní vědy FF UK v Praze a nadšenkyně pro divadlo, operu a vše s tím související. Pravidelně navštěvuje pražská, mimopražská i zahraniční operní představení. V roce 2016 absolvovala Operní akademii pořádanou Národním divadlem, zaměřenou na kritickou reflexi operního díla. Zájem o operní interpretaci dále prohlubuje jako pasivní účastnice pěveckých kurzů (např. Mezinárodní interpretační kurzy Zábřeh 2015). Zaměřuje se mj. na dílo Richarda Wagnera, od roku 2012 je členkou pražské wagnerovské společnosti. V roce 2013 se jako stipendistka zúčastnila operního festivalu v Bayreuthu. Richardu Wagnerovi a bayreuthskému festivalu se věnuje i ve svých akademických pracích. Je závislá na kávě a ráda nosí vysoké lodičky, i když v nich v Praze nejde moc chodit…

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.