pondělí, 11. duben 2016

Koncert laureátů mezinárodní soutěžní přehlídky Mladý klavír Pražské konzervatoře 2015

Napsal(a) 

Jan Čmejla, foto Milan Langer Jan Čmejlafoto: Milan Langer

V plném lesku a za velkého zájmu posluchačů se v sobotu 9. dubna 2016 představili v Koncertním sále Pražské konzervatoře čtyři z pěti laureátů mezinárodní soutěžní přehlídky Mladý klavír Pražské konzervatoře 2015, jež proběhla ve stejných prostorách 28. listopadu loňského roku.

Večer zahájila třináctiletá Sofie Popova. V náročném programu zaujala kultivovaným provedením Preludia a fugy E dur z prvního dílu Bachova Dobře temperovaného klavíru, energicky pojatou první větou z Beethovenovy Sonáty c moll, op. 10/1 (Sofie letos získala první cenu na soutěži Beethovenovy Teplice) a technicky i výrazově výtečně zvládnutou Etudou fis moll, op. 15/9 Sergeje Bortkiewicze. Osmnáctiletý Matouš Zukal okouzlil publikum nejen svižně a vtipně podaným Obkročákem ze Tří českých tanců Bohuslava Martinů, ale v následujícím výběru pěti čísel z Debussyho Preludií také bohatou barevnou paletou, která se v závěrečném Ohňostroji  brilantně rozzářila do oslňující intenzity. Sedmnáctiletá Anna Gaálová ukázala v citlivě a stylově přednesených Schumannových Variacích ABEGG, op. 1, jak blízký je jí svět tohoto romantického skladatele. Ale neméně suverénně se mladá umělkyně pohybuje i v hudbě 20. století, což předvedla ve strhujících, skvěle pointovaných Prokofjevových Sarkasmech, op. 17. Závěr koncertu patřil třináctiletému Janu Čmejlovi, jednomu z nejtalentovanějších pianistů nejmladší generace. V loňském roce se Čmejla zúčastnil ve Vídni masterclassů Allianz Junior Music Camp, jež pořádá Lang Lang, jedna z nejzářivějších hvězd současného pianistického nebe. Byl do nich vybrán spolu s devíti dalšími mladými klavíristy ze 300 (!) zájemců doslova z celého světa. Na Čmejlově hře se tento „hvězdný kontakt“ nepřeslechnutelně podepsal. Provedení Preludia a fugy c moll z prvního dílu Bachova Dobře temperovaného klavíru bylo velice nápadité v detailech a dokonale zvládnuté v celkové výstavbě, v Chopinových skladbách Fantasie-Impromptu cis moll, op. 66 a Nokturno cis moll, op. posth. se obdivuhodná technika pojila s jemnou senzitivností a do Poulencových Novelett (č. 2 b moll a č. 3 e moll) vnesl pianista hravost a lehkost i neodolatelný pařížský šarm.

Vystoupení všech čtyř mladých klavíristů rozhodně sneslo ta nejpřísnější měřítka, jaká klademe na profesionální umělce. Celý koncert natáčel Český rozhlas a jeho záznam nabídne rozhlasovým posluchačům ve středu 22. června 2016 ve 20:00 hod. na stanici Vltava pod názvem AKADEMIE.

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.