sobota, 6. prosinec 2008

Klánský a Chopin

Napsal(a) 

Magnetem koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu (11. 2., Rudolfinum) bylo vystoupení Ivana Klánského . Pianista nehraje v Praze často, ale každé hostování je přínosné. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Chopinův První klavírní koncert jej provází už dlouho, má jej zažitý, takže provedení bylo zrale bezproblémové. Koneckonců orchestr vedl Vladimír Válek , který je nezpochybnitelnou jistotou. Vše plynulo, jak mělo, jemná chopinovská ornamentika byla vzorová, takže kritik by měl jásat. Bylo to skutečně velmi příjemné, nicméně je mou povinností připomenout, že dnes existují ve světě od Číny po USA zajímavější (technikou, úhozem) kreace, než byla tato. Nedivil bych se však, kdyby byl pianistův výkon negativně ovlivněn velmi průměrným Steinwayem, jehož zvuk může být jen těžko inspirativní.

Zařazení Dvořákovy Slovanské rapsodie č. 1 D dur jsem moc nepochopil, neboť byla poněkud fádní a až příliš nevzrušivá. Výrazně lépe dopadla suita z Janáčkovy Lišky Bystroušky , kterou orchestr zahrál velmi dobře. Jenom škoda, že padla volba na problematickou úpravu Václava Talicha.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.