středa, 26. únor 2003

Filharmonická vizitka

Napsal(a) 

Špičkových a cappellových koncertů českých profesionálních sborů se uskutečnilo v Praze po převratu v roce 1989 poskrovnu. Zčásti nebyl moc zájem ze strany interpretů, především však nebyla poptávka od klasických "promotérů" a od veřejnosti. Když už se takový koncert horko těžko uskutečnil, tak sál byl většinou poloprázdný. Koncert Pražského filharmonického sboru 12. 12. 2002 v Dvořákově síni Rudolfina je proto třeba ocenit nejen kvůli vysoké pěvecké úrovni, ale také jako odvážný čin. Za vizitku současné úrovně našeho nejlepšího sborového tělesa vybral sbormistr Jaroslav Brych skladby Černohorského (Laudetur Jesus Christus ), Bacha (Komm, Jesu komm a Singet dem Herrn ein neues Lied ), Pärta (Magnificat ), Ebena (Cantico delle creature ) a Poulenca (Quatre motets pour le temps de Noël ). Jednoznačnými vrcholy večera byly skladby Ebena a Pärta. Bylo to skutečně jedinečné! Bachova moteta po Černohorského motetu na rozezpívání byla velmi slušná, nicméně nelze než konstatovat, že bachovská téměř instrumentální melodika nepatří k největším přednostem sboru. Všechny hlasové skupiny zpívaly celý večer velmi soustředěně s evidentní snahou po co nejlepším výsledku; pouze soprány měly občas v Poulencovi problém s nasazením tónu a měkkostí v pianissimu.

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.