středa, 26. únor 2003

Filharmonická vizitka

Napsal(a) 

Špičkových a cappellových koncertů českých profesionálních sborů se uskutečnilo v Praze po převratu v roce 1989 poskrovnu. Zčásti nebyl moc zájem ze strany interpretů, především však nebyla poptávka od klasických "promotérů" a od veřejnosti. Když už se takový koncert horko těžko uskutečnil, tak sál byl většinou poloprázdný. Koncert Pražského filharmonického sboru 12. 12. 2002 v Dvořákově síni Rudolfina je proto třeba ocenit nejen kvůli vysoké pěvecké úrovni, ale také jako odvážný čin. Za vizitku současné úrovně našeho nejlepšího sborového tělesa vybral sbormistr Jaroslav Brych skladby Černohorského (Laudetur Jesus Christus ), Bacha (Komm, Jesu komm a Singet dem Herrn ein neues Lied ), Pärta (Magnificat ), Ebena (Cantico delle creature ) a Poulenca (Quatre motets pour le temps de Noël ). Jednoznačnými vrcholy večera byly skladby Ebena a Pärta. Bylo to skutečně jedinečné! Bachova moteta po Černohorského motetu na rozezpívání byla velmi slušná, nicméně nelze než konstatovat, že bachovská téměř instrumentální melodika nepatří k největším přednostem sboru. Všechny hlasové skupiny zpívaly celý večer velmi soustředěně s evidentní snahou po co nejlepším výsledku; pouze soprány měly občas v Poulencovi problém s nasazením tónu a měkkostí v pianissimu.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.