sobota, 22. duben 2023

Festival Jarmily Novotné zahájil Štefan Margita

Napsal(a) 

Štefan Margita, foto Jan Žirovnický Štefan Margitafoto: Jan Žirovnický

Již 12. ročník Festivalu Jarmily Novotné otevřel v neděli 16. dubna komorní koncert šansonů Štefana Margity. Operní pěvec, tenorista předních světových operních domů od milánské La Scaly, londýnské Covent Garden po Metropolitní operu v New Yorku či vídeňské Volksoper i pražského Národního divadla patří stále k vyhledávaným umělcům díky svému plnému světlému hlasu a širokému repertoáru operních rolí. Především postavy Janáčkových oper, Bergův Vojcek či Brittenův Billy Budd s rolí Kapitána Verea. Životní rolí Štefana Margity se stal Loge z Wagnerovy opery Zlato Rýna, nastudované v roce 2019 v Národním divadle. Covidové období se zrušením všech kulturních akcí inspirovalo operního pěvce k uskutečnění myšlenky věnovat se dalšímu pěveckému žánru, který jej lákal – šansonu. Jeho manželka, zpěvačka Hana Zagorová, od počátku své popové kariéry tíhla rovněž k šansonu a ve spolupráci s hudebníkem a textařem Michalem Kindlem, s nímž navázali i úzké přátelské kontakty, vzniklo pro Štefana Margitu CD Na správné cestě; komponování pro Hanu Zagorovou již bohužel přerušilo úmrtí zpěvačky v srpnu loňského roku.

Zahajovací koncert letošního ročníku Festivalu Jarmily Novotné byl věnován právě výběru písní z alba Na správné cestě a Štefan Margita prokázal, že svou cestou k šansonu rozšířil své dosavadní výhradně operní projekty velmi působivým a pro svůj hlas zcela přesvědčivým výkonem. Šanson jako svébytná hudební forma se samozřejmě odlišuje od operního projevu, vyžaduje ovšem stejně hluboký ponor do zpívaného textu a odevzdání emocí do posledního detailu. Štefan Margita na komorním koncertu v Litni naplnil sál Čechovny svým světlým sametovým tenorem s noblesou a humorem sobě vlastními a přednesl šansonový repertoár s úžasným, až francouzským šarmem.

Iris Moris, Štefan Margita, foto Jan Žirovnický Iris Moris, Štefan Margitafoto: Jan Žirovnický

Michal Kindl ve svých skladbách Intimity, Tóny, Kulisy i titulní z alba Na správné cestě a dalších doprovázel sólistu na klavír, šansony podkreslila také violoncellistka Iris Moris pěkným procítěným tónem. Nebyl by to mistr Margitova formátu, aby neprokládal písně vtipným i vzpomínkovým vyprávěním, jimiž vtáhl posluchače do svého nového světa šansonu. Večer končil s nadšenou odezvou společného zpívání sólisty s publikem a následovala v užším kruhu beseda se vzácným hostem.

Bohatá nabídka letošního ročníku Festivalu Jarmily Novotné v Litni bude pokračovat tradičními Hornovými jarními dny a Interpretačními pěveckými kurzy, Dnem ZUŠ Open s hudební, taneční i výtvarnou přehlídkou studentů; nové budou kurzy a přednášky věnované jednomu z nejvýznamnějších českých malířů Josefu Mánesovi a jeho vztahu k rodině Daubků. Liteňský zámek i park opět přivítají desítky a stovky návštěvníků, kteří hudbu i výtvarné umění milují a obohacuje jejich životy.

Marta Tužilová

Hudební publicistice se věnuje několik desetiletí a jako typického Blížence ji celoživotně těší možnost věnovat se zdánlivě odlišným žánrům, oborům a osobnostem. Vysokoškolské vzdělání v hudebním oboru využila zejména v Supraphonu, realizovala vlastní scénáře výstav doma i v zahraničí včetně veletržních expozic, často spojených s koncerty, připravovala pravidelné televizní pořady. Počátkem 90. let založila MATagency pořádající koncerty, výstavy s hudební i výtvarnou tématikou a spolupracující s produkcemi zaměřenými na operní a písňová představení. Spolupráce s Harmonií jí dlouhodobě poskytuje radost zúročit hudební vzdělání, dosavadní znalosti a zkušenosti a propojovat lásku k hudbě s inspirací novými hudebními směry i umělci.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.