pátek, 9. listopad 2012

Elīna Garanča v zajetí Carmen

Napsal(a) 

Elīna Garanča v zajetí Carmen, foto Nachtigall Artists Elīna Garanča v zajetí Carmenfoto: Nachtigall Artists

Obecní dům Praha přivítal 25. 9. opět mezzosopranistku Elīnu Garanču . O jejích pěveckých kvalitách je zbytečné psát, neboť tak kvalitních hlasů je v současnosti málo. Z nového CD, které měl koncert propagovat a které je velmi zajímavé, zařadila bohužel jen tři árie (Čajkovskij: Panna Orleánská , Saint-Saëns: Samson a Dalila , Gounod: Královna ze Sáby ). Druhá polovina koncertu patřila bohužel výběru z Bizetovy Carmen . Přestože je Carmen její stěžejní rolí, zpívat velmi podobný výběr při třech návštěvách Prahy je přepych, jenž si nemůže dovolit sebevětší hvězda. Nevím, jestli byla zpěvačka unavená, ale tentokrát neměla Carmen takovou jiskru jako v minulosti. Zato doprovázející Pražská komorní filharmonie hrála i přes rutinní výkon dirigenta Karla Marka Chichona výborně. Nicméně kromě záslužně zařazené předehry ke Glinkově opeře Ruslan a Ludmila a předvídatelné, ale hezky zahrané Massenetově Meditaci opět předvedla tři španělské tance, které měly asi „coridovostí“ předznamenat příběh Carmen. Škoda že dramaturg koncertu neměl dost odvahy předvést větší část z nové desky Romantique!

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.