úterý, 29. březen 2011

Dvojí interpretace d moll

Napsal(a) 

Česká filharmonie spolu se svým stávajícím šéfdirigentem Eliahu Inbalem vstoupili do nového roku 5. ledna koncertem s romanticky laděným programem. V první polovině večera se v Dvořákově síni Rudolfina představil Nikolaj Znaider jako sólista Sibeliova koncertu. Od prvního tónu mistrovských houslí Guarneri del Gesú z roku 1741 (kdysi patřily Kreislerovi) mne zaujal osobitým projevem a pojetím. Znaider patří k vzácnější skupině umělců, úspěšně působících na vrcholné hudební scéně ve více rolích – na světových pódiích hostuje jako dirigent, sólista a komorní hráč, podobně jako jeho umělecký vzor Daniel Barneboim.

Houslový koncert d moll op. 47 přepsal Jean Sibelius do nynější podoby roku 1905 z předchozí delší verze, jež se od té doby hraje jen vzácně. Nesdílím finské nadšení pro triolové závěje nekonečných polárních plání Sibeliových symfonií. Avšak temně romantická atmosféra houslového koncertu je něco jiného a uchvacuje posluchače magicky sugestivními víry barev a rytmů mystiky severské ságy. Tento koncert je jistě šperkem houslové literatury a je právem mnohými pokládán za autorovo nejzdařilejší dílo. Z provedení bylo zřetelně cítit, že Znaider jako zkušený dirigent a znalec partitury poslouchá pozorně především celek, a pak se zdánlivou nedbalostí vychutnává do detailu a krajních nuancí dovedené dynamické a agogické možnosti svého druhého já - suverénního houslisty. Ač se díla „zmocnil“ již nesčíslněkrát, na rozdíl od některých jiných po sté se opakujících interpretů jej vždy znovu pojímá se svěží a objevnou chutí. To zřetelně inspirovalo i orchestr, takže v tomto duchu mu byl rovnocenným partnerem. Nadšenému publiku přidal Znaider na rozloučenou Bachovu sólovou Sarabandu . Její provedení bylo pro mne vrcholným zážitkem celého večera. Po přestávce zazněla Symfonie č. 7 d moll op. 70 Antonína Dvořáka. Mistrovské, invencí a hudebním temperamentem překypující dílo psal Dvořák pro londýnskou Filharmonickou společnost, kterou bylo 22. 4. 1885 za účasti autora a členů královské britské rodiny slavnostně a s obrovským úspěchem provedeno. Výkonu orchestru i dirigenta Inbala nemohu sice formálně celkem nic vytknout, ale též mne, na rozdíl od předchozí poloviny koncertu, nic a nijak nenadchlo. Rád bych vyjádřil naději, že s očekávaným návratem odboráři vypuzeného Jiřího Bělohlávka a dalšími pozitivními změnami Česká filharmonie obnoví původní jiskru a lesk kdysi předního hudebního tělesa.

Pravoslav Kohout

Narodil se 27. 11. 1943 v Praze. Otec byl cellista (Smetanovo kvarteto) a matka klavíristka. Od 6 let se učil na housle u prof. dr. Josefa Micky, později u něj na Pražské konzervatoři. R. 1962 byl přijat na AMU (prof. dr. Alexandr Plocek), od r. 1963 do r. 1969 studoval na Moskevské konzervatoři P.I.. Čajkovského u prof. Galiny V. Barinové. Po povin. vojen. službě (1969 AUS) byl členem PKO (Pražského komor. orch. bez dirig.) .R.1972 založil Nové smyčcové kvarteto a v témže roce se stal prof. Teplické konzervatoře, odkud r. 1974 přešel na Plzeňskou konzervatoř. Následkem autohavárie r. 1975 ukončil koncertní činnost (kvarteto pokračovalo s primariem P. Hůlou jako Kocianovo kvarteto). V následujících letech byl pedagogem na Escuela Superior de Música y Dansa v Mexiku, LŠU Voršilská v Praze, Keski-Suomen konservatorio a Mikkelin musiikkiopisto ve Finsku. R. 1992 zpracovával v Praze spec. zadání MŠMT ČR na téma vysokého uměl. školství. Tehdejší hrozba zrušení základního uměleckého školství jej přiměla stát se r. 1993 ředitelem ZUŠ (Praha Smíchov), v letech 1993-2012 byl předsedou Ústřední umělecké rady ZUŠ ČR. 2009 mu byla udělena cena AZUŠ ČR „Za významný přínos atd.“ Po několika operacích levé ruky, od r.1981 do r. 1992 opět občas koncertoval. Od r. 2016 je členem neformální skupiny „Pondělníci“. Nyní se věnuje pouze skladbě a hudební publicistice. Jeho celoživotním koníčkem je tvorba karikatur, koláží a slovních hříček.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.