pátek, 15. leden 2016

Dvě první symfonie

Napsal(a) 

Foto Petra Hajská Foto Petra Hajská
Skutečná dokonalost. To je hlavní dojem i z druhého lednového programu České filharmonie a Jiřího Bělohlávka. Byl to program mimořádný, tvořený dvěma symfoniemi. Dvěma Prvními symfoniemi - Symfonií č. 1 od Martinů a Symfonií č. 1 od Mahlera. Obě díla jsou výjimečně zdařilá, žádné prvotiny, a tak také vyzněla – jako krásné opusy dvou pravých klasiků. V obou případech bylo zcela zřetelné, že má dirigent koncepci do detailů promyšlenou a zažitou, a to právě až do takové hloubky, která z posluchačského hlediska činí z některých koncertů – oproti jiným -  chvíle mimořádných zážitků. Koncepci promyšlenou a zažitou do pevného a hotového názoru, budícího svou soustředěností a opravdovostí až úctu. U Martinů zdůraznil šéfdirigent spíše neoklasicky zřetelnou a věcnou než impresionisticky opalizující podstatu partitury, v úvodních akordech možná trochu ke škodě věci; ve vznešené a fantazijní pomalé větě k tomu dal průchod i přiměřeně romantizujícímu patosu. Mahler vytryskl ve vší ohromující opulentnosti a imaginaci, ale bez jakéhokoli přehánění a bizarností, snad jen v dekadentněji lomených momentech možná až moc zdrženlivě. Potěšení ovšem nevyvolávaly jen celkové obrysy, forma, výraz a náboj hudby, ale také jemnosti v jejím předivu a struktuře. Filharmonici nacházeli dobré proporce, krásné dynamické odstíny a tónové kvality… - a vše jim znělo dohromady zřetelně a báječně. Skutečná dokonalost: při pohledu a poslechu - obrazně řečeno – jak z odstupu, tak i zblízka.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.