pondělí, 15. červen 2015

Cesta srdce na Pernštejně

Napsal(a) 

Fabio Accurso, Marco Beasley a Stefano Rocco, foto CM Fabio Accurso, Marco Beasley a Stefano Roccofoto: CM

Hrad Pernštejn nabídl letošnímu výročnímu festivalu Concentus Moraviae svůj renesanční Rytířský sál a vybral si jednu ze skutečných lahůdek – renesanční italskou hudbu v podání proslulého Marca Beasleyho, letos jmenovaného rezidenčním umělcem festivalu. Tenorista Marco Beasley přinesl v pondělí 8. června do hradního prostředí vše, co ho léta charakterizuje: zprvu přirozený a jakoby nenápadný projev se během prvních taktů rázem promění a odhalí úžasnou osobnost s mimořádnou schopností hudební i slovní komunikace s posluchačem, jehož vtáhne do děje každého příběhu. Výběr písní a skladeb italské renesance konce 15. a počátku 16. století nazval Beasley La Strada del Cuore a se svými spoluúčinkujícími loutnistou Fabiem Accursem a hráčem na arciloutnu a barokní kytaru Stefanem Roccem okouzlili  mistrovstvím v interpretaci historicky sice vzdálené a přece tematicky zcela současné hudby.

Marco Beasley a Fabio Accurso, foto CM Marco Beasley a Fabio Accursofoto: CM

Zaplněný Rytířský sál na Pernštejně opanovalo nadšení z poslechu vytříbeného zpěvu za doprovodu dobových nástrojů natolik, že posluchači chvílemi ani nedýchali a vzápětí nadšeně tleskali podmanivému zpěvu i hereckému projevu autora projektu. Vášnivý Ital dokázal strhnout posluchače už prvními písněmi Marco Cary, Jacopa Fogliana či Paola Scota ze sbírek vydaných roku 1507 - 1509. Nechybělo ani mnoho dobových anonymních skladeb korespondujících s tématem srdce. Tak působivý zpěv a oddaný i bouřlivácký projev, střídaný nádhernými perlivými ozdobami či jemným ztišením u každého z milostných příběhů v kontrastu s bujarými písněmi středověké Neapole nemohl nechat nikoho chladným. Marco Beasley je skutečným gejzírem energie, kterou ovšem pečlivě a citlivě řídí hudba a příběh ukrytý v textu. Stručně řečeno, hrad Pernštejn dostal v podobě koncertu La Strada del Cuore velký dar, který v jeho stěnách bude dlouho doznívat. Všichni tři výborní hudebníci, ovšem byli stejně obdarováni magickým prostředím hradu, který svým místem a architekturou snoubící několik staletí překonává všechna ostatní města a sály, v nichž až dosud zaznívaly koncerty Concentus Moraviae. Heslem letošního 20. ročníku je „Pojďme slavit!“ a Pernštejn s Marcem Beaslym k oslavě přispěli velkým dílem.

Marta Tužilová

Hudební publicistice se věnuje několik desetiletí a jako typického Blížence ji celoživotně těší možnost věnovat se zdánlivě odlišným žánrům, oborům a osobnostem. Vysokoškolské vzdělání v hudebním oboru využila zejména v Supraphonu, realizovala vlastní scénáře výstav doma i v zahraničí včetně veletržních expozic, často spojených s koncerty, připravovala pravidelné televizní pořady. Počátkem 90. let založila MATagency pořádající koncerty, výstavy s hudební i výtvarnou tématikou a spolupracující s produkcemi zaměřenými na operní a písňová představení. Spolupráce s Harmonií jí dlouhodobě poskytuje radost zúročit hudební vzdělání, dosavadní znalosti a zkušenosti a propojovat lásku k hudbě s inspirací novými hudebními směry i umělci.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.