pátek, 19. prosinec 2003

Český komorní orchestr stále bez Kukala

Napsal(a) 

Zahajovací koncert 2. abonentního cyklu Českého komorního orchestru se odehrál 8. 10. v pražském Rudolfinu. Dobrou zprávou je, že jeho dirigent Ondřej Kukal, který vloni nečekaně vážně onemocněl, je na tom lépe, špatné je však, že koncert se odehrál ještě bez něho. V přípravě a vedení orchestru ho však plně zastoupila umělecká vedoucí Jana Vlachová . Mimochodem tak skvělé obsazení prvního pultu - Jana a Dana Vlachovy - nemá žádný český orchestr, ty nejlepší nevyjímaje.

Program nabídl prosluněnou hudbu od Mozarta a Dvořáka. Malou noční hudbu hrál orchestr nádherně vylehčeně, měkce a s tak perfektní souhrou, že jsem měl někdy pocit, jako kdybych slyšel smyčcový kvartet. Svoje mimořádné tónové kvality pak mohl plně rozvinout v Dvořákově Smyčcovém sextetu op. 48 . Navíc v koncepci, v tvoření tónu a frázování lze i po desetiletích dešifrovat vklad Václava Talicha a jeho pokračovatele Josefa Vlacha. Díky velmi matnému výkonu Akiho Kishi pak zůstalo ve stínu provedení Mozartova Klarinetového koncertu A dur . Mladičká Japonka se trápila jak s technikou, tak s kvalitou tónu.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.